משחקי הכס עונה 8 פרק 4 – חוזרים אל הפוליטיקה והתככים

אחרי שהמלחמה נגד מלך הלילה הסתיימה, משחקי הכס סוף-סוף חוזרת אל מה שהכי אהבנו לראות בה - תככים פוליטיים ומזימות. זהירות - ספויילרים!

בביקורת שלי על הפרק הקודם תהיתי כיצד משחקי הכס תמשיך מכאן אחרי רגעי השיא שצפינו בהם. על אף החשש הראשוני, בסופו של דבר משחקי הכס לא רק מספקת את הסחורה אלא גם חוזרת לשורשים שאפיינו אותה בפרקים מוקדמים יותר.

מכאן והלאה יהיו ספויילרים של משחקי הכס עונה 8 פרק 4. המשך הקריאה – על אחריותכם!

לרכישת ספרי שיר של אש ושל קרח בהנחה לחצו על הבאנר:

אופוס שותפיםהדבר הראשון שאנו רואים בפרק זה הוא את הפרידה מהדמויות שעצמו את עיניהן לנצח בקרב הגדול נגד מלך הלילה במסגרת טקס של שריפת גופות המונית. כל דמות שנותרה בחיים ניגשת להבעיר גופת דמות אחרת שלא שרדה – דאינריז את ז'ורה, סאנסה את תיאון ועוד. מיד אחרי זה אנחנו עוברים למסיבה שאחרי. בכל זאת, לא כל יום מביסים את מלך הלילה ומצילים את האנושות מהכחדה טוטאלית.

ברגע הראשון חששתי מהאפשרות שהפרק כולו יעסוק באפטר פארטי. אין ספק ששני הפרקים הראשונים של העונה קבעו תקדים לסדרה בהתקדמות איטית. אך למזלי לקטע זה הוקדשה חצי שעה בלבד מתוך בערך 80 דקות. בין האירועים אותם ראוי לציין: אריה שוברת את ליבו של גנדרי אחרי שהיא מסרבת להצעתו להינשא לו, ג'יימי ובריאן מתגלגלים איכשהו למיטה, ברון חס על חיי האחים לאניסטר באופן זמני בתמורה להבטחה שיקבל את הייגארדן בתום המלחמה ודאינריז מתחננת בפני ג'ון לא לגלות לאף נפש חיה על זהותו האמיתית על אף רצונו לחשוף את האמת בפני אריה וסאנסה.

הפרק של השבוע הוא גם פרק של פרידות מכמה דמויות אהובות, לשם שינוי לא באמצעות הריגתן. טורמונד, הפרא המועדף ע"י הצופים, הבין שאין לו ולאנשיו מה לחפוש יותר בצפון והחליט לחזור הביתה. בנוסף, סאם וגילי סיימו מבחינתם את חובתם לג'ון ברגע שהאיום של מלך הלילה הוסר והגיעו למסקנה שהגיע הזמן לטפח את המשפחה הקטנה שלהם, שמתברר שעתידה להתרחב בקרוב. הפרידה קצת עצובה, אבל נחמד לראות לשם שינוי סוף טוב או שניים.

מנקודה זו והלאה משחקי הכס חוזרת סוף-סוף אל כל מה שהפך אותה לאייקון טלוויזיוני כה מפורסם – התככים הפוליטיים, המזימות שנרקמות מאחורי הגב והמיתות הדרמטיות. זה מתחיל בכך שג'ון מספר לאחיותיו על זהותו המקורית וסאנסה ישר רצה לספר לטיריון. במקביל, ניצנים של רודנות מתחילים לפרוח בהחלטותיה של דאינריז לאור רצונה הבלתי מתפשר לכבוש את הכס בכל מחיר גם כאשר היועצים שלה ממליצים להיפך כדי להימנע משפיכות דמים מיותרת. שני האירועים האלה שותלים אצל היועצים טיריון וואסריז את הרעיון להדיח את דאינריז ולהמליך במקומה את ג'ון, שגם מקובל יותר בעיני העם כמנהיג וגם הטענה שלו לכס חזקה יותר מעצם היותו הזכר האחרון לבית טארגריין, אך עוד לא ידוע האם הם יוציאו את הרעיון לפועל ואיך. יהיה מסקרן מאוד לראות כיצד קו העלילה הזה יתפתח.

Photo by Helen Sloan/HBO

עוד אירוע חשוב בפרק זה הוא המארב של יורון גרייג'וי, שתוצאותיו דרקון אחד מת נפילה בשבי של מיסאנדיי, שמאוחר יותר ראשה התגלגל לעיני זנב תולע, טיריון ודאינריז. המילה האחרונה של מיסאנדיי לפני מותה, "דרקריס" ("אש), הייתה רגע מצמרר – מעין צוואה שבעל-פה שדורשת נקמה, ולפי המבט על פניה של דאינריז בסצינה האחרונה אין ספק שהיא מתכוונת למלא את הצוואה הזו במלואה. היכונו לאש ודם שבוע הבא.

העונה השמינית של משחקי הכס זמינה לצפייה בארץ למנויי הוט, יס וסלקום טיוי.

תגובות

במאמר זה

נגישות