Monster #8 – סיפור קפקאי בעולם של מפלצות

איך מרעננים את ז'אנר המפלצות העייף והשחוק? זורקים פנימה דמות ראשית אבסורדית, איורים מושקעים ועלילה שעושה חשק לעוד. ביקורת על Monster #8

monster #8

אין ספק שז'אנר מפלצות הענק, או Kaiju ביפנית, הוא די פשטני – יש מפלצת ענקית שמאיימת להשמיד את האנושות וצריך להביס אותה, בין אם בהתשת המפלצת כמו בסיפור הקלאסי של קינג קונג ובין אם באמצעות רובוטים ענקיים בדומה לסרטי פסיפיק רים. אבל בדיוק כשנדמה שהז'אנר מיצה את עצמו לחלוטין, מגיעה המנגה Monster #8 ומצליחה איכשהו לרענן במעט את הנוסחה השחוקה.

עלילת Monster #8 מתארת עולם דיסטופי עתידני בו מפלצות ענק בדיוק מהסוג הזה תוקפות ערים על ימין ועל שמאל, ורק יחידה צבאית מיוחדת עומדת בינה לבין קטסטרופה. הפרוטגוניסט, היבינו קפקה (Hibino Kafka), גבר בשנות ה-30 בחייו, רצה מאז ומתמיד להצטרף לאותה יחידת עילית, אבל המקסימום שהוא הצליח להשיג זה… להתקבל לצוות הניקוי שמתמודד עם מה שנשאר מהמפלצת בסוף הקרב. הדברים מתחילים להשתנות כאשר באופן בלתי צפוי הוא בעצמו הופך למפלצת אך שומר על בינה אנושית, והוא מחליט לנצל את כוחו החדש כדי לנסות שוב להתגייס.

אחדים מכם, לפחות אלה שלא נרדמו בשיעורי ספרות, אולי שמו לב לשמו הבלתי שגרתי של הפרוטגוניסט – קפקה. בין אם במקרה ובין אם זו הייתה כוונת המחבר מלכתחילה, הוא זהה לשמו של הסופר היהודי פרנץ קפקא, שהיה ידוע בכתביו האבסורדיים כמו המשפט. איכשהו, יצא שגם גיבור העלילה במנגה הוא טיפוס אבסורדי, שמתמודד עם מערכת מתסכלת אליה הוא אינו מתאים בשום אופן. לרוב זה משמש כאמצעי קומי. תוסיפו למשוואה שהפרוטגוניסט הוא אנדרדוג כמעט בכל היבט אפשרי והסיטואציות הקומיות פשוט כותבות את עצמן. במקרים אחרים יש ניסיון להעביר איזשהו מסר מעבר.

אחד היתרונות של Monster #8 נובע מכך שבניגוד לסיפורים רבים אחרים, הוא איננו נופל למלכודת המתחילים של לדחוף בניית עולם שלם לפני שמגיעים לסיפור עצמו. אלה שעושים זאת עלולים להתיש את הקורא מוקדם מדי ולגרום לו לוותר לפני שהגיע לבשר של העלילה. במקום זאת, בפרק הראשון מקבלים רקע של בערך שני משפטים בלבד לפני שקופצים לאחר מכן לאקשן ולנפשות הפועלות, מה שמכניס את הקורא מיד לאירועי ההווה בלי להעמיס בהיסטוריה שאיננה הכרחית.

האיורים נראים מעניינים. לרוב, הם מלאים בפרטים שכיף להתעמק בהם, לפחות בקריאה שניה כי בקריאה הראשונה כנראה שתעדיפו לרוץ על העלילה כדי לראות כיצד היא מתפתחת. פה ושם יש עמודי צבע אבל שאר העמודים הם בשחור לבן. פעם בכמה שבועות במקום פרק יוצא קולאז' של איורים צבעוניים, שכנראה יופיעו כשער לכל פרק כאשר האוגדן הראשון יודפס ויצא לאור.

Image by Naoya Matsumoto, Manga Plus

מאחורי הסיפורים והאיורים עומד אומן בשם נאויה מטסומוטו (Naoya Matsumoto). זו המנגה הראשונה שלו שמיועדת לפרסום לטווח ארוך. קדמו למנגה הנוכחית שתי סדרות קצרות שלו, שלא האריכו מעבר לכמה עשרות בודדות של פרקים. אבל לפי רמת הפופולריות כרגע, עושה רושם שהמנגה הזו תישאר כאן לעתיד הנראה לעין.

לסיכום, Monster #8 היא איפשהו בין Attack on Titan לבין סיפור אבסורדי בו המערכת מנסה לדחות את הגיבור משורותיה. עד כה יצאו 18 פרקים. נכון לרגע כתיבת שורות אלה ניתן לקרוא בחינם את כולם בתרגום לאנגלית באתר של Manga Plus, אבל מי שכבר מכיר את השירות יודע שבמוקדם או במאוחר הגישה תיחסם ואז תיתקעו רק עם 3 הפרקים הראשונים והאחרונים שיצאו. אז מהרו לפני שתפספסו, כי המנגה הזו בהחלט נראית מבטיחה.

תגובות

במאמר זה

נגישות