"מלחמת העולמות" והמטבע שהוציא את מעריצי וולס למלחמה

מה שהתחיל כמחווה לסופר הבריטי וולס בצורת מטבעות עם רפרנסים ליצירותיו כמו "מלחמת העולמות" הצליח לעצבן מעריצים לאור שורת טעויות מביכות

מלחמת העולמות מטבע

הרשויות באנגליה רצו לעשות מחווה לזכרו של הרברט גורג' וולס, סופר המד"ב הבריטי המפורסם שנפטר לפני כ-75 שנה והמחבר של הספר מלחמת העולמות. הרעיון, שבוודאי הייתה מאחוריו כוונה טובה, היה להשיק סדרת מטבעות עם רפרנסים ליצירותיו של הסופר. אבל הביצוע שלו, אם תסלחו לי רגע על הביטוי, הוכיח שהאנשים מאחורי היוזמה עשו תחקיר בשקל.

על פי ידיעה בנושא שפורסמה באתר הגרדיאן (Guardian) הבריטי, הבעיה החלה כאשר מעריצים של מלחמת העולמות, גם אלה שאינם נמנים בין הגרעין הקשה, שמו לב לטעות מביכה על המטבע החדש בשווי שני פאונד: הטריפוד (Tripod), המכונה החייזרית התלת-רגלית שקוטלת את האנושות בלי הבחנה, נחרטה על המטבע עם ארבע רגליים. כמובן שהזעם והתגובות של המעריצים לא איחרו לבוא.

אבל הפאשלות אינן נגמרות כאן. בדיקה מדוקדקת יותר של המטבע גילתה טעות מביכה בציטוט שמופיע בשוליים שלו. על המטבע כתוב "ספרים טובים הם מחסנים של רעיונות" (Good books are the warehouses of ideas). במקרה הזה, הטעות כאן היא כפולה: ראשית כל, לא מדובר בציטוט של וולס עצמו אלא בדברים שנאמרו על ידי דמות באחת מיצירותיו הנשכחות, elect Conversations With an Uncle (Now Extinct) and Two Other Reminiscences. הטעות השניה היא בציטוט עצמו, בו במקור כתוב Ideals (אידיאלים) במקום Ideas (רעיונות).

בידיעה המדוברת, מוסיף הגרדיאן כי ישנן טעויות גם במטבעות נוספים מאותה סדרה המתייחסים ליצירות אחרות של וולס, ושזו אינה הפעם הראשונה בהיסטוריה בה בריטניה עושה טעויות עם מטבעות שעוסקים ביצירות ספרותיות.

תגובות

במאמר זה

נגישות