אהבה ומפלצות – ביצוע מרגש ומלא חן בסוף העולם

אם חשקתם בבילוי קטן וזוגי מול המסך או פשוט באסקפיזם כיפי אך עם רגש אנושי, "אהבה ומפלצות" של נטפליקס יכול בקלות לספק את הסחורה

אהבה ומפלצות

ז'אנר סרטי המפלצות סובל מאז ומתמיד מזלזול מסוים מצד הקהל והמבקרים בגלל נטייתו לשטחיות – חלק גדול מאותם סרטים מתאר בעיקר מאבק של האנושות מול מפלצות רצחניות ותו לא. אבל איכשהו, סרט קטן יחסית כמו אהבה ומפלצות של נטפליקס מצליח להתעלות על הקולגות הבולטים יותר של הז'אנר באמצעות הכנסת רגש וביצוע מלא חן לנוסחה הידועה.

אמנם מדובר בסרט שיצא בכלל באוקטובר 2020, אבל הוא הגיע לנטפליקס ישראל רק לפני כמה ימים. אהבה ומפלצות מספר על חורבן האנושות, אחרי שהאחרונה הצליחה ליירט מטאור בדרכו לכדור הארץ בדקה ה-90 אך כתוצאה מכך בעלי חיים הפכו למפלצות טורפות אדם. הניצולים מתחבאים בבונקרים מבוצרים ונמנעים לצאת אל פני השטח ככל הניתן. הפרוטגוניסט, ג'ואל (דילן אובריאן, טרילוגיית סרטי הרץ במבוך והסדרה Teen Wolf), שידוע כפחדן וחסר כישורי הישרדות, מחליט לצאת מהבונקר שלו ולעשות את הדרך הארוכה והמסוכנת כדי להתאחד עם חברתו מלפני האפוקליפסה, איימי (ג'סיקה הנוויק מהסדרה איירון פיסט).

בעיקרון, אהבה ומפלצות לא מביא אל השולחן משהו שלא ראינו לפני כן על המסך. מדובר בעוד סיפור התבגרות והתחשלות של דמות ראשית, שמתחילה את דרכה כרכרוכית ואימפוטנטית אך בעקבות המסע שהיא עוברת מצליחה לפתח עמוד שדרה ולעמוד על שלה. אבל מה שהופך את אהבה ומפלצות לנהדר בז'אנר שרבים אינם לוקחים אותו ברצינות הוא האופן החינני בו הוא מבצע את הדברים.

בין סצינות האקשן והמתח למיניהן, ולא חסרות כאלה, מתפתח דיון מלא חן על בדידות, געגוע ומציאת מקומך בסדר העולמי החדש. הדבר בא לידי ביטוי בדרכים שונות, החל מ"דיאלוגים" של ג'ואל עם כלב משוטט שנקרה בדרכו והציל את חייו ועד לסצנת פרידה קטנה וחמודה של הדמות הראשית מזוג שורדים (אחד מהם מגולם על ידי מייקל רוקר מהמתים המהלכים ושומרי הגלקסיה), שעל הדרך גם מלמד אותו את כל מה שצריך כדי לשרוד בחוץ לפני שכל אחד פונה לדרכו. הסצנות הללו ואחרות באותו סגנון הן אלה שמוסיפות את הפן האנושי והרגשי, הנחוץ כל כך כדי שזה לא יהיה עוד סרט "אוי לא, מפלצות!" שנשכח במהירות מהזיכרון.

ברמה הויזואלית אין ספק שיש פה השקעה גדולה, לפחות מבחינת העיצוב של המפלצות – העיניים, מרקם העור, הגפיים וכו' מפורטים בצורה מספקת, לפחות בעיני. ניתן להבחין בכך בעיקר בצילומי תקריב, אבל לא רק. בקיצור, יש מה לראות. חשוב לציין באותה נשימה שאין זה סרט אימה ברמה הגרפית, כלומר לא תמצאו כאן איברים מתעופפים ואנשים שנקרעים לחתיכות מול העיניים, והאמת שלדעתי במקרה הזה באמת עדיף ככה. זה אינו סרט אימה בסטנדרטים של היום אלא מקסימום סרט מתח עם מפלצות.

השורה התחתונה: אם אתם מחפשים בילוי רומנטי חמוד בבית מול המסך והצד השני לא נרתע מהז'אנר, אהבה ומפלצות הוא סרט מהנה, מרגש וקליל שמסוגל לספק את הסחורה בקלות. כמובן שגם אין שום מניעה לצפות בו לבד בשביל הכיף והאסקפיזם. בקיצור, לכו לראות.

תגובות

במאמר זה

נגישות