Diablo Immortal – מסחטת הכספים ששברה אותי

תרחיש האימים של המעריצים התממש - Diablo Immortal הוא מסחטת כספים מכוערת במיוחד שגיימרים כבדים יקבלו ממנה בחילה

Diablo Immortal

איך נפלו גיבורים… אם פעם חברת Blizzard הייתה מקור להערצה והשראה איך מוציאים משחק סוחף, היום היא צל של עצמה שחושב רק על חשבון הבנק. המשחק Diablo Immortal, גרסת המובייל של המותג שלפי תגובת הקהל הצורמת הייתה צריכה להיגנז מיד אחרי הכרזתה בבליזקון 2018, הוא כנראה עוד מסמר בארון הקבורה שלה.

זה לא ש-Diablo Immortal הוא כישלון חרוץ בכל היבט – מדובר במשחק עם המון אקשן שעשוי לקרוץ במידה כלשהי לשחקנים מזדמנים, לפחות בכמה השעות הראשונות בקמפיין של העלילה המרכזית. אבל אלה שנמנים בקבוצה של הגיימרים הכבדים, שמהווים (או כבר לא?) את עיקר קהל המעריצים של דיאבלו, ירגישו כאילו דקרו אותם בליבם וסובבו את הלהב. ואז עוד קצת.

קודם כל, גרסת המחשב של המשחק, שבמקור בכלל לא תוכננה לצאת עד שהקודקודים בבליזארד הבינו לאיזה סיבוך הם הכניסו את עצמם, נראית ומרגישה כמו משימה לעשות עליה וי בניסיון נואש להשתיק את המעריצים המאוכזבים. השליטה בדמות בגרסת המחשב בעייתית ומתאפיינת בתקיעות רנדומליות וחוסר תפקוד של העכבר כאשר ניסיתי להשתמש בחלק מהיכולות של הדמות שלכם. התוצאה היא שרוב מוחץ של הפגיעות הקטלניות שהדמות שלי ספגה נבעו מאותו רגע שציידת השדים שלי החליטה שלא בא לה לקפוץ למקום בטוח כאשר בוס אימתני עומד להוריד לה פטיש על הראש.

ואני מתכוון לזה בשיא הרצינות כי Diablo Immortal הוא משחק שאינו מספק כמעט שום אתגר לגיימרים כבדים. אפשר לספור על אצבעות כף יד אחת כמה פעמים הרגשתי שהדמות שיצרתי נמצאת בסכנת חיים ממשית, שאיננה נובעת מבאגים בממשק. מערכת הלחימה פשוטה מאוד, ברמה של לחיצה אחת על האויב מספיקה כדי לתקוף אותו אוטומטית ברצף וכל מה שנותר לשחקן לעשות הוא לשלב פה ושם יכולות מיוחדות של הדמות שלו ולפעמים לטרוח לברוח. גם בהיבט של בחירת ציוד כמעט ולא צריך להפעיל שום שיקול דעת מצידו של השחקן מאחר והמערכת תסמן כל ציוד שמכיל שיפורים… רק לא בהכרח את השיפורים שאתם צריכים, מתברר. טיפ – תבדקו מה מעלה לכם את ה-Combat Rating בלי קשר להמלצות של המערכת הקלוקלת והמבלבלת.

אם כבר דיברנו על מערכות מבלבלות, Diablo Immortal עמוס ביותר מדי בפעילויות ומערכות כפולות. מוזמנים להסביר לי בתגובות מה ההבדל בין Warband, שבט ו"שבט אפל", שלושתם סוגים של קבוצות שחקנים קבועות שהמשחק מעודד את השחקן להצטרף אליהן בניסיון נואש לייצר רובד חברתי כלשהו בין השחקנים. עוד כפילות מעצבנת היא ריבוי פסיכי של סוגי מטבעות – חוץ ממטבעות הזהב שנופלים פה בכמויות מטורפות (צברתי מעל לחצי מיליון לפני שהגעתי לרמה מקסימלית עם הדמות שלי) ובקושי יש בהם שימוש, ספרתי לפחות עוד 3 סוגי מטבעות אחרים שתצטרכו אותם כמו אוויר לנשימה כדי לקנות שיפורים מהותיים או לסחור עם שחקנים אחרים. את המטבעות הללו תקבלו טיפין-טיפין ואם תרצו עוד אז יש את החנות.

וכאן מגיעים אל גולת הכותרת של הקטסטרופה – החנות! בדיעבד אני יכול להגיד שהכיף של השעות הראשונות במשחק נועד נטו לשאוב שחקנים תמימים ואז להוריד להם רגל כדי שלא יוכלו להתקדם בקצב מתקבל על הדעת בלי לפתוח את הארנק. הביטוי הבולט ביותר לזה הוא ה-Battle Pass, שממטיר מאות אלפי נקודות ניסיון ומקפיץ את הדמות למעלה אם תסיימו מספיק פעילויות. נכון לרגע זה כל שחקן חדש מקבל Battle Pass בסיסי מוגבל בזמן לדמות הראשונה, אולי בגלל שהמשחק רק הושק וצריך למשוך איכשהו את הקהל, אבל ביום שהוא יגמר אני צופה שרוב אוכלוסיית השחקנים הנוכחית פשוט תפרוש כי ה"חרישה" עליו תיקח נצח. מי אמר Pay2Win ולא קיבל?… חשבתי לתומי שסקנדל ה-Auction House של Diablo 3, שהציע לסחור בפריטים וירטואלים תמורת כסף אמיתי, לימד אותם משהו. אני לא הולך אפילו להיכנס לדרכים נוספות בה מסחטת הכספים הזו עובדת, יש ביוטיוב סרטונים על זה כמו פטריות אחרי הגשם. הנה אחד לדוגמה אם ממש בא לכם להתעמק בנושא:

המעריצים הכבדים של דיאבלו בוודאי מרגישים נבגדים, ובצדק – נטשו אותם לטובת קהל יעד חדש, שהיתרון המרכזי שלו הוא שידו לעתים קלה יותר על הארנק, לפחות בתיאוריה. זה החטא של בליזארד בשנים האחרונות והם ישלמו על הטעות הזו ביוקר. תעשו לעצמכם טובה ופשוט תתרחקו מהמשחק הזה כדי שהזיכרון ההולך ומתרחק של בליזארד בתור מעצמת-על בעולם המשחקים לא יתעמעם עוד יותר.

תגובות

במאמר זה

נגישות