משחקי הכס עונה 8 פרק 2 – השקט שלפני הסערה

בפרק זה הסדרה עושה מאמץ לסגור את כל הקצוות הפתוחים המשניים כדי ככל הנראה לפנות את השולחן לקראת קווי העלילה המרכזיים של העונה. זהירות - ספויילרים!

מה הייתם עושים אילו ידעתם שזה קרוב לוודאי הלילה האחרון לחייכם – מנצלים אותו כדי לתקן את החטאים שעשיתם כלפי אחרים? שותים בחיק החברים שאולי לא ישרדו עד הזריחה? או אולי עם מישהו למיטה? על השאלה הזו מנסה לענות הפרק השני לעונה השמינית והאחרונה של משחקי הכס.

מכאן והלאה יהיו ספויילרים של משחקי הכס עונה 8 פרק 2. המשך הקריאה – על אחריותכם!

לרכישת ספרי שיר של אש ושל קרח בהנחה לחצו על הבאנר:
אופוס שותפים
פרק זה, באופן מפתיע מעט, הוא איטי יותר אפילו מפרק הבכורה. רובו הוקדש כדי לענות על השאלה שנשאלה בפסקת הפתיחה של ביקורת זו, כאשר לכל דמות תשובה משלה: תיאון גרייג'וי מגיע עם אנשיו לווינטרפל כדי לכפר על העוולות הרבים שעשה כלפי משפחת סטארק, שהתייחסה אליו כל חייו כאילו הייתה בנה; בריאן מטארת', שמעתה והלאה תצטרכו להוסיף את התואר "סר" לפני שמה, נמשחה באופן רשמי לאבירות על ידי ג'יימי לאניסטר ובכך הגשימה את חלומה על אף היותה אישה; ואריה סטארק סוף-סוף סחבה את גנדרי איתה למיטה.

סצינה אחת ספציפית שהייתה מעניינת כמעין סגירת מעגל של הסדרה כולה הייתה כאשר הדמויות נאספו סביב האח הבוערת ללילה אחרון, ביניהן דאבוס, הפרא טורמונד וג'יימי וטיריון לאניסטר. רוב הדמויות שנאספו בחדר היו בנקודה כזו או אחרת אויבים של בית סטארק, וכמו שטיריון לאניסטר טרח לציין בשנינותו – אילו אביו היה חוזה בסצינה זו בה בית לאניסטר מגן על ווינטרפל הוא היה מתהפך בקברו.

לא כל ההתרחשויות בפרק השני הצליחו לייצר איזשהו רגש או תחושת סיפוק. הדוגמה הבולטת ביותר היא המפגש בין בראן הנכה בכסא גלגלים לבין ג'יימי לאניסטר, שלהזכירכם האחרון ניסה לדחוף את הראשון אל מותו כדי להשתיקו. מפגש זה התנהל בצורה אדישה מאוד מצד בראן, ואני חייב לציין שמאז המהפך שלו לעורב שלוש העיניים הוא הפך לדמות אפטית ומעצבנת מאוד. קיוויתי שלכל הפחות בראן יתעצבן עליו לרגע ויעניק לצופים איזו הוכחה שקיים עדיין איזשהו זיק של בראן הישן עמוק בפנים, אך זה לא קרה. לצערי, המפגש הטעון רגשית בין שתי הדמויות הללו התברר כאכזבה. עוד נקודה מאכזבת השבוע היא היעדר אקשן מוחלט, אפילו לא סצינה קטנה לרפואה כמו בפרק הבכורה של העונה.

Photo by Helen Sloan/HBO

מבחינה עלילתית כן היו שתי התפתחויות חשובות: הראשונה היא שעכשיו דאינריז מודעת לזהותו האמיתית של ג'ון סנואו אחרי שהאחרון סיפר לה על כך, מה שעשוי לגרום לה לראות אותו באור חדש מאחר ובתור היורש הזכר האחרון לבית טארגריין הוא עלול לדרוש את כס הברזל לעצמו. באופן אירוני, בדומה לפרק הקודם גם גילוי זה נעשה במערות הקבורה, כאילו המסר הוא שבלתי אפשרי לברוח מהעבר שלך; וההתפתחות השניה היא שצבא המתים כבר נראה באופק, תרתי משמע, וחסר ל-HBO שהקרב הגדול שכה חיכינו לו יתעכב אפילו בשניה נוספת.

בראייה רטרואקטיבית, הפרק של השבוע ופרק הפתיחה נועדו ככל הנראה כדי לסגור כמה שיותר קצוות פתוחים, וגם על הדרך לתת לצופים קצת Fan Service, על מנת לפנות את השולחן בשביל שני קווי העלילה המרכזיים של העונה האחרונה: הראשון בו האנושות נלחמת על הישרדותה בווסטרוס והשניה היא סביב מזימותיה של סרסי ליום שאחרי, אם בכלל יבוא כזה לאור בוגדנותה כלפי הצפון בשעת המצוקה הגדולה ביותר שידע.

לסיכום, את משחקי הכס עונה 8 פרק 2 אפשר להגדיר בתור "השקט שלפני הסערה", גם אם זה נשמע קלישאתי במידה מסוימת. החורף סוף-סוף הגיע לווינטרפל וניתן לראות באופק את הסערה הקטלנית שמתלווה אליו. בפרק הבא, אני מקווה, הסערה הזו תתחיל לנשוב עם רוחות שנושאות איתן לא רק כפור, אלא גם ריח של מוות באוויר.

העונה השמינית של משחקי הכס זמינה לצפייה בארץ למנויי הוט, יס וסלקום טיוי.

תגובות

במאמר זה

נגישות