הגיימינג נותן יד לשיקום קתדרלת נוטרדאם שנשרפה

אחרי שקתדרלת נוטרדאם נשרפה חלקית שבוע שעבר, עולם הגיימינג לא נשאר אדיש לאסון שפקד את תושבי פריז. איזה משחק יעזור בשיקומה וכיצד הגיימרים הגיבו?

בשבוע שעבר נשא העולם את עיניו אל האסון שהתרחש בצרפת בו קתדרלת נוטרדאם המפורסמת והמפוארת עלתה בלהבות. 15 שעות לקח לכוחות הכיבוי על מנת לגרום לדעיכה סופית של השריפה שגבתה כשני שליש מהגג כמו גם את הצריח. המקרה פתח מהדורות חדשות ברחבי העולם וקיבל התייחסות כמעט בכל תחום אפשרי' אפילו בגיימינג.

יוביסופט מתגייסת

"איך משחק מחשב יכול לעזור בשיקום כנסיית נוטרדאם?" כותרות כמו זו ובסגנון, הציפו את עולם הגיימינג לאחר האסון ולמרות שכך נראה, לא מדובר בקליקבייט. ענקית הגיימינג הצרפתית יוביסופט (Ubisoft) נרתמה לעזור בהתמודדות עם האסון בעזרת משחקה, Assassins Creed Unity. הוא המשחק השמיני בסדרת המשחקים מהפופולאריות. המשחק מתרחש בתקופת המהפכה הצרפתית וכמו בשאר המשחקים השחקן חוזר לעבר של אבותיו ופועל בתור מתנקש. המשחק זכה לביקורות מעורבות, אך רוב השבחים הופנו לנראות של המשחק וההצגה של פריז וציוני הדרך שלה באופן מפורט וריאלי.

כנסיית נוטרדאם בAC Unity, מבט מבפנים

אחד מאותם ציוני דרך הוא כמובן קתדרלת נוטרדאם, אשר עוצבה על ידי קרולין מיוסה. היא השקיעה כשנתיים בלמידת המבנה המפואר ויצירתו במשחק באופן המדויק ביותר בעזרתם של היסטוריוניים ועבודה יסודית וזאת למרות שעד סיום עבודתה לא ביקרה באתר המפואר בעצמה. התוצאה המרשימה, הביאה את יוביסופט להודיע על כך שתעמיד את סריקות תלת-המימד של הקתדרלה שהשתמשו בהן במשחק על מנת לתרום למאמץ השיקום. בנוסף החברה הודיעה שתתרום סכום של 564 אלף דולר וכמעשה מחווה מאפשרת להוריד את המשחק בחינם במשך כשבוע וחצי (עד ה-25/4 בחנות המשחקים Uplay). המהלכים האצילים הנ"ל של יוביסופט הביאו לתופעה לא אופיינית בעולם הגיימינג: המוני שחקנים נתנו בימים האחרונים ביקורת חיובית על המשחק בחנות המשחקים הוירטואלית המובילה Steam וגרמו לציון הביקורת הממוצעת לעלות ממעורב לחיובי מאוד.

הגיימרים אינם נשארים אדישים

מעבר להשתתפות של יוביסופט בכל הקשור לאסון, קהילת הגיימינג עצמה התבטאה במגוון דרכים ויצרה מגוון מחוות. באופן לא מפתיע אחד הביטויים המרכזיים לדבר קרה במשחק "ארגז החול" הפופולארי מיינקרפט אשר לא פעם נעשו בו מחוות של שחקנים אשר בונים ומשחזרים כל דבר עד לפרטי פרטים כיד הדמיון. גם במשחק "No Man's Sky", משתמש העלה ברדיט את המחווה שעשה בכך שבנה את הפנים של הקתדרלה במשחק החלל ההרפתקני-הישרדותי. במשחק Civilization 6, שחקן הוסיף את מבנה הקתדרלה למשחק בעזרת מודינג ולקיחת התמונה מהמשחק הקודם בסדרת המשחקים המובילה בז'אנר אסטרטגיית-תורים.

קתדרלת נוטרדאם במיינקרפט של _JohnS1212
קתדרלת נוטרדאם ב-No Man's Sky ע"י Reddit user 258100
הקתדרלה ב-Civilization 6

מעבר ליופי ולחשיבות הפעולות והמעשים שנעשו בעולם הגיימינג בעקבות השריפה בקתדרלת נוטרדאם. מקרים כאלה עוזרים לקידום התחום בחברה ובתרבות הפופולארית ומיתוג כעיסוק רציני, בעל יכולת תרומה לחברה והכי חשוב – עיסוק נורמלי ולגיטימי.  

תגובות

במאמר זה

נגישות