סיפונים תחתונים: אם ריק ומורטי היו עושים ילד עם סטאר טרק

סטאר טרק מנסה להיכנס אל ז'אנר הקומדיה עם סדרת האנימציה סיפונים תחתונים, אבל היא עלולה להיתפס כשיבוט של ריק ומורטי. התרשמות ראשונית

סיפונים תחתונים

לרוב, סטאר טרק נתפס כמותג כבד ורציני בז'אנר הפנטזיה. נכון, האתחול הקולנועי הכושל עם קירק וספוק מלפני מספר שנים ניסה להפוך אותו לקליל יותר עם המון אקשן ואפקטים, אבל הוא עדיין לוקח את עצמו פחות או יותר ברצינות. את הדימוי הזה מנסה לשנות סיפונים תחתונים (בלעז Lower Decks), סדרת אנימציה קומית שפשוט זורקת על הכל.

מכאן והלאה יהיו ספוילרים לשלושת הפרקים הראשונים. המשך הקריאה – על אחריותכם!

עלילת סיפונים תחתונים מתמקדת לשם שינוי לא בדרגי הפיקוד של הפדרציה שיושבים קבוע בגשר הספינה אלא דווקא באנשי הצוות הפשוטים, אלה שאף אחד לא באמת שם לב לקיומם. הסדרה שמה זרקור על ארבעה מהם: בוימלר (ג'ק קווייד, שמגלם את היואי קמפבל מ-The Boys), תולעת ספרים נטול ניסיון מעשי אך בעל שאיפות גבוהות; מרינר (טאוני ניוסום, אנג'לה מחיל החלל של נטפליקס), מייצרת הצרות שבחבורה וכנראה בגלל זה הורדה בדרגה; רוטרפורד (יוג'ין קורדרו, המקום הטוב), גיק טכנולוגיה שהשתל הסייבורגי בראשו גורם להפתעות בלתי צפויות; וטנדי (נואל וולס, College Humor), התוספת החדשה ומלאת המוטיבציה לספינה והתירוץ העלילתי להסביר לצופה את כל מה ששאר הדמויות כבר יודעות. הארבעה האלה מנסים לשרוד את השירות שלהם על הספינה, בעוד הקצינים שמעליהם הם לרוב שמוקים שחושבים רק על התהילה והמדליה הבאה.

כבר ממבט ראשון סיפונים תחתונים זועקת בפרצוף ריק ומורטי מכל כך הרבה בחינות – האנימציה הכאוטית שדומה מאוד בסגנון שלה ללהיט של Adult Swim, המראות הגרפים הקשים וחסרי הגבולות (כבר בפרק הראשון צוות הספינה נאכל בחיים על ידי זומבים), הדמויות המוקצנות בצורה נלעגת ואפילו סגנון ההומור עצמו משתמש פחות או יותר באותן טכניקות של פערים קומיים כדי להעביר את הבדיחות לצופה. בתוך כל העטיפה דמוית הריק ומורטי הזו תמצאו הרבה מאוד הומור שידבר אל מעריצי סטאר טרק, בעיקר בדמות רפרנסים בלתי צפויים למושגים, אירועים או דמויות מהסדרות המקוריות. לדוגמה, יש התייחסות עקיפה לפרק בו משלחת של האנטרפרייז הובסה צבאית על ידי חייזרים נושאי חניתות על אף שהיה בידה יתרון טכנולוגי מובהק.

עד כה על בסיס שלושת הפרקים שראיתי, סיפונים תחתונים עושה בסך הכל עבודה בסדר. כן, לפעמים היא צפויה לחלוטין אם אתם מכירים את ההומור של ריק ומורטי, אבל היא עדיין מצליחה להצחיק. הבעיה היא שאם סיפונים תחתונים לא תמצא את הקול והייחוד שלה בקרוב מאוד, כלומר כבר בפרק או שניים הבאים, היא עלולה להיתפס בעיני הקהל בתור שיבוט של ריק ומורטי אבל עם פייזרים במקום פורטלים. אגב, אחד מהכותבים של ריק ומורטי הוא מי שעומד מאחורי הסדרה, מה שעשוי להסביר מדוע הן מרגישות כה דומות זו לזו. עניין אחר שספק מדאיג, ספק מסקרן אותי הוא מה תהיה התגובה של מעריצי סטאר טרק הכבדים בנוגע לכיוון ההומוריסטי-גרוטסקי אותו המותג אימץ. האם הם יקבלו את הדברים ברוח טובה או שיקרעו חולצה עם להב קלינגוני לאות אבל? נחיה ונראה.

בשורה התחתונה, לסדרה סיפונים תחתונים יש המון פוטנציאל להפוך להצלחה מאחר והיא לוקחת באומץ את המותג לאן שאף אחת מהסדרות הקודמות לא הלכה מקודם, אבל היא הולכת על חבל דק מאוד עם השלכות קשות לגבי עתידה. אוהבי ריק ומורטי עשויים למצוא בה עניין, אצל מעריצי סטאר טרק זה כנראה תלוי בחוש ההומור שלהם ומי שאינו מכיר אף אחד מהשניים יכול לנסות, אבל הוא עלול לפספס חלק מהבדיחות.

תגובות

במאמר זה

נגישות