משחקי הכס עונה 8 פרק 5 – מה לעזאזל קרה פה?

על אף המאמץ הגדול של "משחקי הכס" להמשיך לייצר עניין, פרק 5 של עונה 8 מייצר בעיקר תסכול והרמת גבות של הצופים לאור המתרחש. זהירות - ספויילרים!

משחקי הכס מתקרבת לקיצה עם הפרק האחד לפני אחרון של הסדרה כולה, אך לצערינו עושה רושם שהפעם היא "קופצת את הכריש", או אולי את הדרקון, בניסיון נואש להמשיך לייצר עניין אצל הצופים ולקדם את העלילה בכוח.

מכאן והלאה יהיו ספויילרים של משחקי הכס עונה 8 פרק 5. המשך הקריאה – על אחריותכם!

לרכישת ספרי שיר של אש ושל קרח בהנחה לחצו על הבאנר:

אופוס שותפים

אמנם בפרק זה מתחילה המתקפה של דאינריס ושותפיה על מעלה המלך כדי להוציא את השלטון מידיה של סרסיי לאניסטר, אך אין זה העימות היחיד שהוא מציג, לטוב ולרע. בעיקר לרע.

עוד לפני שהחל המצור על העיר אנו רואים את תוצאות הקונפליקט בין ואריס לבין טיריון בנוגע לשאלה מי מתאים יותר לשבת על כס הברזל – ג'ון סנואו או דאינריס. על אף כל הבילד-אפ שנעשה סביב כל הדיון הזה בפרק הקודם, בפרק הנוכחי הוא נגמר בקול אנות חלושה. הדבר בא לידי ביטוי בשיחה בין ואריס לבין ג'ון, כאשר האחרון חוזר על המנטרה שאין ברצונו לשלוט ושתי סצינות לאחר מכן הראשון כבר הופך למזון לדרקונים. זה מאכזב מאחר וההשפעה של ואריס על התקדמות העלילה הייתה כמעט ובלתי מורגשת, בעוד עם קצת דמיון היה ניתן לעשות הרבה יותר. בכל זאת, יש עוד פרק שלם לפנינו שצריך למלא בתוכן.

Photo by Helen Sloan/HBO

המנה העיקרית של הפרק, כלומר המלחמה על מעלה המלך, הייתה זרועה בכל כך הרבה אכזבות מבחינתי שאני לא בטוח מאיפה להתחיל: האם מההתקפלות של אריה סטארק מהנקמה בסרסיי לאניסטר רק בגלל ש"כלב הציד" הסביר לה יפה שהיא עלולה למות? האם מעצם שרוב הקרב הוכרע על ידי פועלו של דרקון אחד, שביקע את חומות העיר ושרף את כל הצי של יורון גרייג'וי בלי להזיע, וכל החי"ר שהגיע מהצפון הרגיש חסר משמעות בתמונה הגדולה? האם מהקרב בין האחים קלגיין, שהתברר כמכור מראש ברגע שאפילו פיגיון במוח לא עוצר את "ההר" אחרי שחזר לסדרה כזומבי ענק ובלתי ניתן לעצירה? תבחרו אתם.

Photo by Helen Sloan/HBO

אך האירוע שהכי אכזב אותי, אפשר להגיד אפילו הכעיס, היה כאשר דאנריס החליטה להחריב את מעלה המלך על אף שהעיר הכריזה בפומבי על כניעתה בפניה. החלטה זו סותרת באופן מוחלט את כל מה שדאינריז ניסתה לייצג – חופש מרודנות, אי פגיעה בחפים מפשע וחתירה לעולם טוב יותר. דאינריז הפכה בהינד עפעף לכל מה שסלדה ממנו, מה גם שלא ברור על מה ועל מי היא בדיוק רוצה לשלוט עכשיו לאור העובדה שהיא שרפה את העיר כולה על יושביה. מאחורי כל זה יש רק הסבר הגיוני אחד – התסריט היה חייב להציג תירוץ כלשהו מדוע ג'ון סנואו יתנגד לדאינריז בפרק הבא והאחרון של הסדרה. אך הבעיה הגדולה היא שהקיצוניות של המעשה איננה מתאימה לאידיאלים שהציגה הדמות.

חלק אחד שכן היה יפה הוא המוות המשותף של ג'יימי וסרסיי לאניסטר, שהוכיחו כי למרות חילוקי הדעות והזוועות הם עדיין אח ואחות שאוהבים זה את זו עד לרגע האחרון בו תקרת המנהרה נופלת עליהם וקוברת אותם.

בדומה לסצינה האחרונה בה אריה סטארק דוהרת על סוס לבן מוכתם בדם אל יעד בלתי ידוע, עושה רושם שגם הסדרה כבר איננה יודעת לאן היא הולכת. מה שבטוח הוא שהיעד הבא הוא גם האחרון של משחקי הכס.

העונה השמינית של משחקי הכס זמינה לצפייה בארץ למנויי הוט, יס וסלקום טיוי.

לרכישת ספרי שיר של אש ושל קרח בהנחה לחצו על הבאנר:

אופוס שותפים

תגובות

במאמר זה

נגישות