משחקי הכס עונה 8 פרק 1 – על פוליטיקה ואיחוד משפחות

האם הפרק הראשון של משחקי הכס בעונתה האחרונה היה שווה את ההמתנה הארוכה ואת כסיסת הציפורניים? תלוי מאוד בציפיות שלכם. זהירות - ספויילרים!

משחקי הכס עונה 8

היום בשעות הבוקר המוקדמות, אחרי שבע עונות שלמות מאחורינו, סוף-סוף החורף הגיע עם תחילת העונה השמינית והאחרונה של משחקי הכס. אז מה נתן לנו הפרק הראשון והאם ההמתנה הארוכה השתלמה? זאת ועוד בביקורת שלפניכם.

מכאן והלאה הביקורת תכיל ספויילרים – המשך הקריאה על אחריותכם!

לרכישת ספרי שיר של אש ושל קרח בהנחה לחצו על הבאנר:
אופוס שותפים
בגדול, הפרק הראשון נועד ככל הנראה למלא שתי מטרות מרכזיות: מצד אחד לסגור קצוות עלילתיים משניים כדי שנוכל להתרכז בעלילה המרכזית ומצד שני להכין את הקרקע לקראת העתיד לבוא.

פרק זה הרגיש ברובו כמו מסיבת מחזור של תיכון בה התלמידים פוגשים שוב את חבריהם בחלוף תקופת זמן משמעותית. זה מתחיל עם ג'ון סנואו שמתאחד שוב עם משפחתו, או לפחות מה שנשאר ממנה; וממשיך עם מפגשים בין חברים ותיקים שכמעט ונשכחו כמו המפגש המחודש בין אריה סטארק לבין גנדרי הנפח, שבעבר ברחו יחד ממעלה המלך כל אחד מסיבותיו שלו ואין יותר טוב ממסע הישרדות משותף כדי לחשל קשר חזק בין דמויות. קטעים אלה ניסו בעיקר לשחק עם הרגש של הצופים, במיוחד אלה שפיללו לראות את משפחת סטארק מתאחדת שוב אחרי כל האסונות שנפלו עליה, אבל יכול להיות שהנושא הזה תפס חלק גדול מדי של זמן המסך לאור העובדה שעומדים לרשותינו שישה פרקים בלבד בעונה זו גם אם הם ארוכים מהרגיל.

Photo by Helen Sloan/HBO

החלק השני והיותר מעניין הוא הכנת הקרקע למהלכים העלילתיים הבאים, עם כל הפוליטיקה הכרוכה בכך. הבתים בצפון אינם מתלהבים, בלשון המעטה, מעצם העובדה שג'ון סנואו, אשר הוכתר על ידם בתור "המלך בצפון", ויתר על מעמדו כדי שדאינריז טארגריין תחבור אליו בתור המלכה העתידית של ווסטרוס. אמנם ג'ון הסביר לאנשיו שהבחירה הייתה בין שמירה על הכתר לבין שמירה על הצפון והוא בחר באחרון, אך מי שראה מספיק פרקים של משחקי הכס כבר יודע שהמעשה הנכון אינו בהכרח המעשה החכם כאשר מדובר בנאמנותם של אחרים, והוא עלול לשלם על כך ביוקר בעתיד.

בנוסף, סאם מספר סוף-סוף לג'ון סנואו על זהות הוריו הביולוגיים ושהוא בעצם היורש האמיתי של כס הברזל. אני חייב לציין שציפיתי לתגובה קצת יותר רגשית מצד ג'ון, אולי אפילו לאיזו היסטריה קלה, כמו כן שיגיד איזו מילה על כך שהוא בעצם פיתח מערכת יחסים רומנטית עם בת משפחה ושבכך הם לא טובים יותר מהלאניסטרים, אך זה לא ממש קרה. מה שכן היה מעניין במפגש הטעון הזה הוא שסאם זורק לאוויר את השאלה האם דאינריז תסכים לוותר על הכתר למענו כאשר האמת תיחשף בפניה.

Photo by Helen Sloan/HBO

דרומה יותר ביבשת ווסטרוס סרסי לאניסטר ויורון גרייג'וי לומדים להכיר זה את זו במובן התנ"כי של הביטוי. יהיה מעניין לראות מי יספיק לתקוע סכין בגבו של האחר ראשון ובאילו נסיבות. במקביל, תיאון מתגנב עם אנשיו לספינה של יורון כדי לשחרר את אחותו, יארה, ששולחת אותו להצטרף להילחם לצד משפחת סטארק ככפרה על בגידתו בעוד היא מתכננת לכבוש מחדש את איי הברזל כדי שיהיה בית לחזור אליו במקרה והמתים ינצחו בצפון. בנוסף, סר ברון קיבל משימה סודית מסרסי להתנקש באחים שלה, מה שעלול להצביע על המשך שקיעתה בטירוף של נקמות ודם. מסקרן לחשוב במה ברון יבחר – בזהב הרב שמוצע לו על ביצוע העבודה או על החברות האמיצה שפיתח עם ג'יימי לאורך העונות האחרונות? נחיה ונראה.

שני קטעים בפרק זה היו מלהיבים ויזואלית, לפחות באופן יחסי לשאר הפרק – הראשון הוא הטיסה המשותפת של ג'ון ודאינריז על גבי שני הדרקונים שלה, והשני לקראת סוף הפרק כאשר מלך הלילה הדגים את כישוריו הדקורטיביים במעוז שהספיק "לטהר" off-screen אחרי שהחומה נפרצה.

Photo by Helen Sloan/HBO

אז האם ההמתנה השתלמה? תלוי כנראה עד כמה אתם קשורים רגשית אל משפחת סטארק והסבל שהעבירו אותה. לפרק הזה אמנם היו נקודות גאות ושפל ולא היה בו כמעט אקשן, אבל בשורה התחתונה אני מרוצה. בכל אופן, הדרמה הגדולה ביותר עוד לפנינו ואפשר רק לקוות שבפרק הבא של משחקי הכס העניינים כבר יעלו הילוך.

העונה השמינית של משחקי הכס זמינה לצפייה בארץ למנויי הוט, יס וסלקום טיוי.

תגובות

במאמר זה

נגישות