Endless Space 2 הוא פשוט יופי אינסופי [ביקורת]

Endless space 2 הוא משחק אסטרגיה בתורות, מסובך מאוד, אבל גם יפה ומושקע עד מאוד. עד כמה שווה לנסות להכיר אותו ולהתמכר אליו?

תשכחו מכל מה שחשבתם על היום על משחקי אסטרטגיה בתורות. אם כמעט כל המשחקים האלה נראים בדרך כלל כמו דוחות אקסל טיפה מקושטים, עם המון אינפורציה ומספרים אבל בלי הרבה סטייל ויופי, Endless Space 2 הוא המשחק הכי יפה שראיתם בז'אנר הזה, בלי תחרות בכלל. המשחק הקודם בסדרה היה גם הוא די משעמם למראה, כך שהשיפור הניכר הזו מפתיע למדי, ולגמרי מבורך.

זה לא ש-Endless Space 2 לא מלא בתפריטים, טבלאות וגרפים כמו שאר חבריו לז'אנר, רק שפה הם נראים כל כך טוב, ומוקפים בסרטוני וידאו מעולים, אנימציות חלקות וסצנות קרבות בחלל שנראות מושקעות הרבה יותר ממה שמשחק כזה אמור להרשות לעצמו, כך שהם הרבה יותר קלים לעיכול.

אבל בואו נחזור רגע להתחלה. Endless Space 2 הוא משחקי אסטרטגיה בז'אנר שנקרא 4X. מדובר במשחקים שמיועדים בדרך כלל לקהל מאוד ספציפי, כזה שאוהב לשלוט בהמוני פרטים, ללכת לאיבוד בתפריטים, עצי מחקר, פוליטיקות פנימיות וקרבות חלל מסובכים. למה הז'אנר הזה נקרא 4X? כי כל המשחקים בו נעים סביב ארבעת מילות ה-X האלה: eXplore, eXpand, eXploit, and eXterminate. סיור, הרחבה, ניצול והשמדה, עד כמה שניתן לתרגם אותן. במילים אחרות, בוחרים גזע אליו אתם משתייכים, יוצאים לחקור ולסייר בחלל, עובדים על הרחבת הכוח והשליטה שלכם בגלקסיה, מנצלים את המשאבים שאתם מגלים (וגם את האויב) ומשמידים את שאר הגזעים שמנסים גם הם להשתלט על הגלקסיה, בדיוק כמוכם. והכל כמובן נעשה בתורות ולא בזמן אמת.

אם כל זה נשמע לכם מאוד מסובך ומתיש, זה כי זה באמת די נכון. אל תתנו לתפריטים המעוצבים והחלקים או לפיצוצים היפים של Endless Space להטעות אתכם. מדובר במשחק מסובך, לעיתים להחריד, שיצריך מכם הרבה סבלנות, קריאה וריכוז. אבל אם נותנים לו צ'אנס, ובעיקר אם מצליחים להתחבר לסוג הזה של המשחקים, מדובר באחת הדוגמאות הטובות והכיפיות ביותר שאפשר לשחק בהן, ומשחק שאפשר להעביר איתו חודשים רבים.

הכל מתחיל מבחירת הגזע אותו תרצו לשחק. כל הגזעים מתבססים על אותו עץ התפתחות ומדע דומה, אבל לא רק שהם מאוד שונים במראה, אלא שיש גם הבדלים גדולים במשחקיות ביניהם. במשחק אפשר לבחור בין שמונה גזעים שונים למדי: הסופונים הם גזע רובוטי שסומך הרבה יותר על מדע מאשר על קרבות. הם מעדיפים לשתף פעולה ולחקור גזעים אחרים מאשר להילחם בהם. הקרייברס הם גזע דמוי חרקים שפועל כמו מוח-כוורת בעל תודעה משותפת. האימפריה המשותפת הם גזע של לוחמים מאורגנים שנעים סביב הצבא שלהם, וקצת מזכירים את ברית המועצות, ההורשיו הם הגזע המשעשע מכל, שהוא בעצם כולו שכפול של אדם אחד, הורשיו, שהחליט ליצר גזע שלם שכולו הוא בעצמו ויש עוד כמה גזעים מעניינים לא פחות. לכל גזע יש סיפור משלו, ואורך החיים של המשחק נגזר מהאפשרות לבחור בכל משחק מחדש גזע אחר, ולשחק סיפור שונה לגמרי, בדרך שונה לגמרי.

בתחילת המשחק עומס התפריטים והאינפורציה יכול לייאש גם את השחקנים המיומנים ביותר, אבל ל-Endless Space2 יש טוטוריאל נרחב למדי, שעושה ככל שניתן כדי להסביר את המכניקות השונות ואת דרכי הפעולה במשחק. דבר נוסף שעוזר להרגיע את העומס הוא הסידור המאוד אינטואיטיבי של התפריטים. כל תפריט או פעולה נמצאים במקום ההגיוני שהם צריכים להיות, וכמעט לכל אחד מהם ניתן להגיע ביותר מדרך אחת, כדי לחסוך כמה שניתן מעבר מעייף ביניהם.

אבל הכי מועילים הם הטיפים שמופיעים בצד, שבניגוד למשחקים אחרים הם שימושיים ביותר ומקלים לאין שיעור על העומס על החושים שמשחק כזה יכול להוות. הם יודיעו לכם מתי צריך לחקור משהו חדש, מתי קרב מתקרב, יקחו אתכם ישר לתפריטים בהם אתם צריכים לבצע פעולה כלשהי ובאופן כללי יקלו עליכם את החיים. אל תוותרו על שימוש תכוף בהם. וכן, קרבות החלל במשחק יפים בדיוק כמו שזה נראה בטריילרים, רק שהם די אוטומטיים כי את רוב ההחלטות בהם אתם עושים בהכנות שלפני הקרב.

אפשר לשחק ב-Endless Space 2 לבד, מול הבינה המלאכותית של המחשב, אבל ההנאה האמיתית במשחק מגיעה מהמשחק מרובה המשתתפים, בו באמת אפשר לראות עד כמה המשחק יכול להיות עשיר ומאתגר, כי הבינה המלאכותית לא תמיד עושה את העבודה עד הסוף כמו שצריך.

אם אתם אנשים שאוהבים את הז'אנר, אין הרבה מה לספר לכם, ואתם חייבים לעצמכם לשחק ב-Endless Space 2. אם אתם סקרנים לגבי הז'אנר ומעולם לא שיחקתם בו, המשחק הזה הוא נקודת פתיחה מצוינת. רק קחו הרבה אוויר וסבלנות איתכם, כי השעות הראשונות יכולות להיות לא פשוטות.

לחצו כאן לרכישת המשחק דרך באג.

תגובות

במאמר זה

נגישות