הסעיף במדיניות של בליזארד שהוביל למרד צרכנים נגד וורקראפט 3

החידוש של וורקראפט 3 מתברר כאסון עבור בליזארד לאור סחף חסר תקדים של תגובות שליליות נגד המשחק, כולל דרישה להחזר כספי ודירוגים משפילים באתרי ביקורות

warcraft reforged

ה-28 בינואר אמור היה להיות יום חג לאוהבי משחקי האסטרטגיה בכלל ולמעריצי וורקראפט בפרט עם ההוצאה של הגרסה המחודשת, אבל סעיף אחד בהסכם השימוש של בליזארד הוביל לתגובה חריפה במיוחד.

אחד הפיצ'רים הפופולריים ביותר במשחק המקורי היה האפשרות ליצור מפות ואפילו מודים חדשים בעזרת העורך של המשחק. אבל בגרסה המחודשת הסכם השימוש מכריז כי כל מפה, מוד או תוכן שהשחקנים יבנו בעזרת העורך יהיה אוטומטית מבחינה משפטית רכושה הבלעדי של בליזארד. אמנם אפשר להבין מאיפה הרעיון הזה נובע אחרי תקרית DOTA, שהתחיל בתור מוד של וורקראפט 3 ונקנה ע"י Valve, אבל המטרה איננה מצדיקה את האמצעים.

הסעיף הספציפי הזה העלה לגיימרים את הסעיף ובתגובה לכך רבים מהם דרשו החזר כספי על המשחק, מאחר ובאופן טבעי אף אחד אינו רוצה להיות פראייר וליצור תוכן בחינם עליו מישהו אחר יוכל בעתיד לפתח משחק נפרד ולהרוויח עליו כסף בלי שום תמורה.

אך מתברר שזו איננה הבעיה היחידה איתה בליזארד צריכה להתמודד – ישנן טענות קשות לפיהן הקטעים הסינמטיים שהוצגו בכנס בליזקון 2018 והדגימו את הגרפיקה המשופרת כלל אינם קיימים במוצר הסופי. הנה סרטון שמשווה בין מה שהובטח לבין מה שקיבלנו בפועל:

שתי הבעיות הללו יחד יצרו סחף שלילי חסר תקדים נגד משחק של בליזארד. ראיה לכך ניתן למצוא באתר Metacritic, שנכון לרגע כתיבת שורות אלה רושם ציון ממוצע של 0.9 מצד המשתמשים לאחר שקלול של כ-1920 ביקורות ו-4445 דירוגים.

אין ספק שמשהו רע עובר על בליזארד בשנים האחרונות והיא מתגלגלת מסקנדל לסקנדל, החל מהרחקה של שחקן שהתבטא נגד סין ועד ל"ההכרזה הדרמטית על דיאבלו" שהסתכמה בגרסה מצועצעת לסמארטפון. בנימה אישית יותר – עושה רושם שבליזארד איבדה את מגע הקסם שלה ואת ההבנה מה מעריציה רוצים.

צפו לביקורת שלנו על Warcraft 3 Reforged בשבוע הבא.

תגובות

במאמר זה

נגישות