לא סרט המעריצים שרצינו – Voldemort: Origins of the Heir [ביקורת]

סרט המעריצים Voldemort: Origins of the Heir עשה הרבה רעש ברשת עוד בשלב קמפיין מימון ההמונים שנפתח למימון הפקתו, אבל האם יש בו ערך שמצדיק אותו?

מבין סוגי המעריצים השונים של כל מותג באשר הוא, תמיד ניתן למצוא ביניהם את היצירתיים יותר ששואפים לנצל את כישוריהם כדי לתרום בעצמם לאותו עולם מדומיין שהם כה אוהבים. סיפורים, סרטוני וידאו, קומיקסים וכ’ו – כולם נכנסים תחת המושג פאן-פיק (Fan Fiction) או בעברית תקנית “ספרות חובבים”, משהו שגם עבדכם הנאמן משתעשע בו במחשבותיו. היום בביקורת זו נעסוק בסרט פאן-פיק שכזה מתוך העולם של הארי פוטר בשם Voldemort: Origins of the Heir (וולדמורט: קורות היורש בתרגום חופשי לעברית) שבדרך להפקתו הצליח להגיע לכותרות מסיבות שונות.

לפני שנעסוק בסרט עצמו, יש להבין את ההיסטוריה שעומדת מאחוריו.Voldemort: Origins of the Heir הוא סרט חובבים איטלקי מדובב לאנגלית באורך של שעה, ששוחרר לצפיה חינמית ביוטיוב באמצע חודש ינואר השנה. את דרכו הוא החל בשנת 2016 עם פתיחתו של קמפיין מימון המונים שכבש את קיקסטארטר בסערה. כפי שניתן להסיק משם הסרט, מטרתו הייתה להציג כיצד הקוסם האפל וולדמורט עלה לעמדת כוח. הסרט עשה כל כך הרבה רעש עד שדבר קיומו הגיע עד לאוזני Warner Bros, שתבעו את יוצריו. לא כל סרט מעריצים מצליח לגדול למימדים של תביעה משפטית. אחרי דין ודברים סוכם שהסרט יצא לפועל בתנאי שלא יעשה באמצעותו רווח כספי, לשמחת המעריצים שציפו לו.

ואין ספק שהציפייה לסרט הזה הייתה גדולה מאוד. לפחות לפי נתונים בויקיפדיה, הטיזר לסרט שיצא ביוני 2017 הצליח לצבור בפייסבוק כ-30 מיליון צפיות תוך 48 שעות בלבד. אבל האם כגודל הציפייה כגודל האכזבה?

עלילת הסרט מתמקדת במכשפה בשם גרישה מק’לאגן (Grisha McLaggen), שיוצאת מסיבותיה שלה למסע אחרי וולדמורט כדי לעצור אותו. משם דברים טיפה מסתבכים, אבל באמת שלא יותר מטיפה, ונרחיב על עניין זה בפירוט עוד פסקה או שתיים.

אין ספק כי לפחות מבחינת ערכי הפקה, Voldemort: Origins of the Heir הוא סרט מושקע. יש בו המון אפקטים ויזואלים בכל הקשור להנפשת עולם הקוסמים, הקפדה על תלבושות, תפאורות רקע יפות ועוד. גם עבודת הצילום עצמה צריכה לקבל צל”ש על סיקוונס הפתיחה המרהיב שמתאר את גרישה נלחמת על חייה נגד קוסמים אחרים.

אבל מעבר לסיקוונס פתיחה נפלא, לצערי הרב Voldemort: Origins of the Heir אינו מציע כמעט דבר. את רובו המוחץ של הסרט אפשר לסכם במשפט “שני אנשים יושבים ומעלים זכרונות”. מה גם שהזכרונות עצמם לא בדיוק מעניינים או מתפתחים למקום שלא ראינו לפני כן בסרטים ובספרים המקוריים. לדוגמה, רואים שוב כיצד טום רידל משיג את הגביע של הלגה הפלפאף. גם היחסים בין הדמויות האחרות פשוט נשארים באותו מקום בו התחילו בלי שום שינוי.

התוצאה של כל זה היא סרט שהוא ברובו עטיפה יפה אך עם מעט מאוד תוכן, וכאמור חידושים מעניינים או אפילו הצגה של אירועים מהשקפה אחרת לא תמצאו כאן. וזה חבל מאוד בהתחשב ברמת הרעש הגבוהה שהוא יצר סביבו ברחבי הרשת. התחושה הכללית היא שלמעט סיפור מסגרת בעל פוטנציאל פיתוח עצום להמון כיוונים, התסריט ברובו עמוס בקלישאות סטנדרטיות ובהעתק-הדבק של סצינות מתוך הספרים. ואולי יותר גרוע מכך שהוא אינו מצליח לחדש – הוא גם אינו מצליח לרגש.

לסיכום, Voldemort: Origins of the Heir הוא מה שנקרא בסלנג למל”מ – לא מזיק, (אבל) לא מועיל. אם אתם מעריצים של הארי פוטר ומרגישים שיש לכם שעה פנויה לשרוף מול המחשב, אין מניעה אמיתית שתעשו זאת. כאמור, הצפיה בו היא בחינם. אבל אם אתם רוצים לצפות בפאן-פיק כלשהו של הארי פוטר, יש אופציות הרבה יותר טובות ממנו כמו Severus Snape and the Marauders משנת 2016, שסוגר כמה קצוות פתוחים של העלילה המקורית.

בכל אופן, צירפנו את Voldemort: Origins of the Heir לצפיה כאן למטה. תהנו.

 


Did You Geek out Today?

תגובות

במאמר זה

נגישות