המתים המהלכים 6: אפוקליפסת הקליף הנגרים [ביקורת]

איך עונה טובה יכולה להיהרס כמעט לחלוטין בגלל שהיוצרים החליטו להשתמש בטריק אחד בלבד ולדבוק בו לאורך כל הדרך, ובכל מחיר - הקליף הנגר

הביקורת הבאה מכילה ספויילרים לעונה השישית של המתים המהלכים. הקריאה על אחריותכם.

השבוע הסתיימה העונה השישית של סדרת הזומבים המתים המהלכים. אין ספק שזו הייתה עונה עמוסה בפעילות וברובה מעניינת, בה ריק וקבוצתו מתעמתים יותר מפעם אחת מול "המושיעים" של ניגן ומול איומים אחרים שמאיימים להחריב את פיסת גן העדן שלהם. אבל יש איום אחד נגדו לאף דמות במתים המהלכים אין סיכוי לנצח – הקליף הנגר.

בדרך כלל אני נוטה בביקורות להתחיל עם הצדדים החיוביים, אבל העונה השישית של המתים המהלכים תקבל את הטיפול ההפוך בזכות ולא בחסד. העונה הנוכחית עשתה שימוש מוגזם, אפשר להגיד אפילו מעצבן, בקליף הנגר. למי שאינו מכיר את המושג, הכוונה היא שהפרק נגמר בסצינה מותחת במיוחד שאת סופה או תוצאותיה הצופים יגלו רק בפרק הבא.

פסילה ראשונה שהעונה ספגה מבחינתי היא בסצינה בה גלן ושותפו לדרך עמדו לכודים על פח אשפה כאשר עדר של זומבים רעבים לבשר אדם עומד סביבם וחוסם את נתיב הבריחה. שותפו הפחדן, שמהיותו דמות מעצבנת לחלוטין עוד מהרגע הראשון לא מתחשק לי לציין את שמו, בוחר בדרך הקלה ותוקע לעצמו כדור בראש. גופתו הטריה נופלת על גלן, שמאבד את שיווי המשקל ונופל אל עדר הזומבים.

פרק זה הסתיים בגלן צורח על הרצפה ומכוסה בדם בעוד רואים כיצד הזומבים, לכאורה, קורעים ממנו חתיכות בשר. למה לכאורה? כי בפרק שאחרי רואים בבירור שחלקי הבשר מקורם מהשותף המת ושגלן מצא מחסה מתחת לפח האשפה. התגלית הזו הכעיסה מאוד את הצופים, שהרגישו מרומים. והם כעסו בצדק – זו הפעם הראשונה שהסדרה השתמשה בטריק עריכה זול שכזה, מה שממש אינו מתאים לאופייה לפיו כל דמות בסדרה היא בגדר "חולצה אדומה", או במלים פשוטות כל דמות יכולה למצוא את מותה.

the-walking-dead-glenn

אם ציפיתם בהתחלה שיוצרי הסדרה הפנימו את המסר וימנעו משטויות כאלה בעתיד, היכונו להתאכזב. כמה פרקים מאוחר יותר דריל, מישון ורוזיטה נופלים בשבי על ידי כמה מאנשיו של ניגן ו"המושיעים". בשניות האחרונות של הפרק רואים את אחד מהם מכוון נשק חם אל גבו של דריל, לוחש לו "אתה תהיה בסדר" ו… יורה בו.

מה לא בסדר בסצינה הזו? אסביר לכם: מצד אחד היוצרים חששו ליצור שוב תגובות זועמות מצד הקהל על הקליף הנגר המדובר בדומה לפרשת גלן ופח הזבל, אך מצד שני הם בכל זאת רצו להשתמש בקליף הנגר. התוצאה: קליף הנגר מגומגם שהוא אינו באמת קליף הנגר, או במלים אחרות עלבון לאינטגלינציה של הצופים, כאילו כדי להוסיף חטא על פשע. היוצרים ניסו ללכת בין הטיפות, אך התוצאה הסופית שיצאה להם פשוט מביכה. כמעט מיותר לציין שבפרק האחרון מגלים שדריל אינו מת, אלא רק פצוע.

the-walking-dead-cliff

קליף הנגר אחר שהרתיח אותי היה ההחלטה הפתאומית של קרול בסוף אחד הפרקים לעזוב את אלכסנדריה. הקליף הנגר הזה הכעיס לא רק בגלל שהוא פשוט נפל על הצופים משום מקום, אלא גם כי הסיבה העלילתית לעזיבה תלושה מהמציאות – נמאס לה להרוג אנשים. פרק אחרי זה היא כבר מרססת למוות קבוצה של שודדים שתוקפים אותה. היגיון? כנראה שהוא נשגב מבינתי. כלומר, אני בהחלט יכול להבין כיצד לדוגמה פיתוי אנשים לחדר מלא סולר והצתה שלהם למוות יכולים לערער נפשית כל אדם, אבל זה לא הופך את העלילה לאמינה יותר. קו העלילה הזה תופס חלק ניכר מפרק סיום העונה, מה שהפך את קרול מהר מאוד בעיניי מדמות שמוסיפה הרבה לסדרה לסרח עודף שמזיק לה.

למען ההגינות, קרו גם כמה התפתחויות חיוביות לאורך העונה הזו: נפטרנו סוף סוף מג'סי והמשפחה המציקה שלה, ריק ומישון הפכו לזוג, אבל מעל לכל – פגשנו בפרק האחרון את ניגן, בשר ודם. ההופעה שלו נשמרה לסוף הפרק האחרון, כאשר הסצינות שאינן מוקדשות לקרול והתסביכים המעיקים שלה הציגו את מלחמת המוחות בין קבוצתו של ריק, שניסתה לפנות את מגי הקודחת מחום לקבלת טיפול רפואי, לבין ניגן ואנשיו שמצליחים לתמרן אותם למלכודת. ניגן, שמגולם על ידי השחקן ג'פרי דין מורגן (הקומיקאי מהשומרים וג'ון ווינצ'סטר מעל-טבעי), נתן הופעה מרשימה שמעבירה בהצלחה את המסר – זה בחור שאתם ממש, אבל ממש לא רוצים להתעסק איתו. אפילו המושל של וודברי נראה לידו כמו ילד טוב ירושלים, באופן יחסי כמובן.

the-walking-dead-negan

אבל אז, כאילו יוצרי הסדרה פיתחו איזשהו חוש מיוחד איך לעצבן את הצופים לגמרי, הם הורסים הכל תוך פחות מחצי דקה. ניגן צמא לנקמה על אנשיו שריק וקבוצתו חיסלו, אז הוא בוחר באקראי אחד מהקבוצה ומתחיל לחבוט בו. את מי הוא בחר? את זה לא נדע בזמן הקרוב בגלל הקליף הנגר – השוט האחרון צולם מנקודת מבטו של הקורבן בעוד ניגן נהנה בכל ליבו לחבוט בו כמו פיניאטה.

אני לא פוסל שימוש בקליף הנגרים כאשר הוא נעשה בצורה שקולה, אבל העונה השישית של המתים המהלכים עברה את גבול הטעם הטוב. בדרך כלל לסיים עונה בקליף הנגר הוא סימן של מצוקה, כמו שהעונה האחרונה של גולשים בזמן הסתיימה בקליף הנגר כדי לדרבן את הצופים לדרוש עונה נוספת, אבל ככל שידוע לי המתים המהלכים אינה נמצאת במצב כזה. כל כך חבל שהשניות האחרונות של פרק סיום העונה השאירו את הצופים עם טעם מר בפה.

תגובות

במאמר זה

נגישות