דברים מוזרים עונה 3 – שואבת את הצופים כמו דמוגורגון מורעב

דברים מוזרים עונה 3 מצליחה ללכת על החבל הדק בין דרמת נעורים סטנדרטית לבין פנטזיה מסתורית ומעוררת האימה ולשאוב את הצופים פנימה

דברים מוזרים עונה 3

יש סדרות שלוקח להן זמן לשכנע את הצופה להישאר, אם בכלל, ויש כאלה ששואבות אותו פנימה כמו דמוגורגון שגורר את טרפו לעולם מקביל ולא יוצאים ממנו עד סוף העונה. דברים מוזרים נכנסת לקטגוריה האחרונה. אך האם כוח המשיכה הזה מצליח להחזיק מעמד גם עם דברים מוזרים עונה 3 או שמא הוא מתחיל להיחלש כמו בסדרות רבות אחרות שנמשכות לאורך זמן?

נקודת המוצא של דברים מוזרים עונה 3 היא שהשער לעולם האחר נפתח שוב, הפעם על ידי כוח זר שפועל במחתרת, מה שמאפשר ל-Mind Flayer לחזור אל הוקינס ולהמשיך בתכניתו הזדונית. במקביל, תושבי העיירה מנסים להמשיך בחייהם אחרי אירועי העונה הקודמת כאשר לכל אחד יש את ההתמודדות שלו – החל מאהבת נעורים ראשונה ועד לאובדן של אדם יקר.

https://youtu.be/XcnHOQ-cHa0

הדבר הראשון שמבחינים בו הוא עד כמה הקאסט הצעיר של דברים מוזרים התבגר מאז שתי העונות האחרונות. הם כבר בהחלט אינם ילדים אלא מתבגרים שטופי הורמונים שמתנסים בזוגיות, פריצת גבולות ועוד. יש הרבה דגש על מערכת היחסים בין מייק ואילבן, שבנקודה הזו כבר הפכו לזוג לכל דבר במגבלות גילם הצעיר. על אף שענייני גיל ההתבגרות הם פלטפורמה מצויינת לפיתוח דמות, ואכן מייק ואילבן משתנים ומגיעים לתובנות חדשות לאורך העונה, ההתעסקות הרבה בנושא התגלתה מדי פעם כמעייפת. קשה להגיד שמדובר במריחה, אבל זה אכן התקרב לגבול.

התפתחויות שנוגעות לרחשי הלב תוכלו למצוא גם בחזית המבוגרים – בין אם זה ביחסים בין אילבן לאביה המאמץ ג'ים הופר, שמתקשה לקבל את מערכת היחסים הרומנטית של בתו עם מייק ולא בטוח מה לעשות בנידון; ובין אם מדובר במתח המיני ההולך ומתגבר בין הופר לג'ויס אליו שני הצדדים מתכחשים עד שהנושא מגיע לפיתרון. עד סוף העונה הקונפליקטים הללו אכן נפתרים במסגרת מה שנראה כמאמץ של היוצרים לסגור כמה שיותר קצוות בעלילה, גם אם הדרך לשם מפותלת קצת יותר מדי.

https://youtu.be/YEG3bmU_WaI

אבל דברים מוזרים עונה 3 טורחת להזכיר לצופה בלי הרף שזו לא דרמת נעורים סטנדרטית על היחסים בינו לבינה אלא סדרת אימה ופנטזיה בגרעין שלה, והרצון לפתור את התעלומה ולהציל את היום זה מה שבסופו של דבר שואב את הצופים חזרה פנימה. עכשיו כשה-Mind Flayer מודע לכך שיש מי שמסוגלת לעצור אותו הוא ממשיך לפעול בחשאי והצופים רואים מה היה קורה אילו לא היו עוצרים אותו בעונה הקודמת. התוצאה היא משהו בין חוטפי הגופות לבין… טוב, עדיף שתצפו ותחליטו בעצמכם. רק נגיד שהפעם הקרב על הוקינס הוא הרבה יותר אינטנסיבי ממה שראינו בעונות הקודמות וזה נהדר שהיוצרים מצליחים כל פעם מחדש להתעלות על עצמם.

כמו בכל עונה, ההתרחשויות השונות עטופות יפה יחד עם האווירה של שנות ה-80 בהן העלילה מתגוללת. בעונה הקודמת הדגש היה על מכסחי השדים והפעם אנו רואים לא מעט נוכחות ורפרנסים ליצירות אחרות כמו קטעים מתוך הסרט הראשון של בחזרה לעתיד ומתנקש קומוניסטי שנרמז באופן עבה שהוא הגרסה הרוסית של הטרמינטור בכיכובו של ארנולד שוורצנגר. תענוג עבור הקהל הבוגר יותר שגדל על התרבות של אותה תקופה.

לסיכום, דברים מוזרים עונה 3 לוקחת את העניינים לשיאים חדשים ותוך כדי גם סוגרת קצוות בנושאים שעניינו את הצופים עוד מתחילת הסדרה, גם אם היא קצת נמרחת על הדרך. היא מצליחה, לרוב, ללכת על החבל הדק בין דרמת נעורים לבין פנטזיה מסתורית ומעוררת אימה. כרגע עוד לא ברור האם תהיה עונה נוספת לאור האירועים בפרק הסיום, אבל זה תלוי עד כמה אתם לוקחים ברצינות את הסצינה שבאמצע הקרדיטים. מצד שני, אולי עדיף שהסדרה תסיים את דרכה כמו שהיא עכשיו – לפעמים צריך לדעת מתי כדאי לעצור.

דברים מוזרים עונה 3 זמינה לצפייה בנטפליקס.

תגובות

במאמר זה

נגישות