ספינת החלל לביא: ראיון עם חגי גילר

רגע לפני שהוא משיק את הקומיקס שלו בפורמט קשיח, לקחנו את גילר לשיחה קצרה וניסינו להבין מאיפה צץ לו הרעיון לצייר קומיקס רשת על ג'ובניקים בחלל

מפקד קלולס, קצינה פמניסטית ורובוט דכאוני עולים על חללית. לא, זו אינה התחלה של בדיחה אלא גרעין העלילה של קומיקס הרשת הקומי והמצליח ספינת החלל לביא מאת המאייר חגי גילר, שמוכר יותר לציבור הגולשים תחת שם העט שלו "חגילר". רגע לפני ההשקה של ספינת החלל לביא בפורמט מודפס, תפסתי את גילר לשיחה קצרה.

מאיפה הרעיון ליצור קומיקס על ג'ובניקים בחלל?

"בשנת 2010 עבדתי על פרויקט הגמר שלי בבצלאל – סדרת סטריפים קצרים על ישראל בשנת 2050, כאשר כל סטריפ התמקד במאפיין אחר של החברה הישראלית בעתיד. אחד הרעיונות הגנוזים שלי עסק בחללית הצה"לית הראשונה, כשהבדיחה העיקרית היא שהטכנולוגיה אולי משתפרת אבל צה”ל נשאר אותו דבר. לקראת סוף 2014 התחלתי לעבוד על אוסף של הקומיקס שלי מהשנים האחרונות וחיפשתי חומרים אבודים שאני אוכל לפתח לקטעי בונוס בספר, ונתקלתי שוב ברעיון של החללית הצבאית. כשהתחלתי לנסות להפוך את זה לסיפור קצר פתאום הבנתי שיש לזה פוטנציאל לסדרה שלמה שמשלבת סאטירה ישראלית עם מד"ב".

מה היו מקורות ההשראה שלך?

"הרבה אלמנטים מבוססים על חוויות אישיות מהצבא כאשר שירתתי כמש"ק שלישות בקריה. שאבתי השראה מ'רב שאנן נגד בנו של גודזילה' של דודו גבע, שהקדים אותי בעשרים שנה עם הרעיון של קומיקס מד"ב הומוריסטי בהמשכים. מקור השראה נוסף שגיליתי לאחרונה הוא אוסף סיפורי המד"ב של פרויקט גוטנברג. הם סורקים ומפרסמים סיפורי מד"ב קצרים ממגזינים ישנים משנות החמישים-שישים ויש שם הרבה דברים מופלאים".

למה לפרסם את הסדרה כולה ברשת ורק אז להוציא אותה כספר?

"מכיוון שרוב המכירות שלי מתבצעות בכנסים, בעשור האחרון אני מפרסם את רוב הדברים שלי בחינם באינטרנט כדי לבנות קהל. לפני כל כנס אני עובד על פרויקט מודפס שמכיל חומרים חדשים לגמרי או אוסף של החומרים מהאינטרנט עם בונוסים, על מנת לתת סיבה נוספת לקנייה למי שכבר קרא הכל באינטרנט. עכשיו יש לי כבר קהל קבוע של כמה מאות אנשים שקונים כל חוברת או ספר שאני מוציא – לא מספיק בשביל לעזוב את העבודה היומיומית אבל בהחלט תוספת נאה להכנסות. ולאגו".

פרק מתוך "ספינת החלל לביא"
פרק מתוך "ספינת החלל לביא"

בשנים האחרונות נוצר טרנד של יצירות תרבותיות שמתמקדות דווקא בחייל הג'ובניק, בניגוד לשנים עברו בהן הקרבי עמד במרכז הבמה ונהנה באופן בלעדי מאור הזרקורים. שינוי המיקוד החל, לפחות בעיני, בסרט האימה-קומי הקצר מורעלים בו עובד רס"ר נאלץ להילחם בחיילים הקרביים של הבסיס אחרי שהפכו לזומבים. אחר כך המגמה המשיכה על אש קטנה עם סדרות כמו פרופיל 64 בערוץ 10, אבל קיבלה לאחרונה גושפנקא רשמית עם הצלחת סרט הקולנוע אפס ביחסי אנוש של טליה לביא בשנת 2014.

בעיני גילר, שהיה ג'ובניק בקריה בשירותו הסדיר, מדובר במגמה מעניינת עם הרבה פוטנציאל שרק מתחיל להתגלות. "סיפורים על ג'ובניקים הם אולי לא דרמטיים או סקסיים כמו סיפורים על חיילים קרביים", מסביר גילר, "אבל הרבה יותר אנשים יכולים להזדהות איתם. אחרי הכל, רוב האנשים לא מעבירים את השירות הצבאי שלהם בחיסול מחבלים, אלא בישיבה במשרד עם שולחן מלא בקלסרים וטבלת ייאוש על הקיר".

יש כבר תכנונים לפרוייקט הבא שלך?

"בימים אלה אני מסיים את הכתיבה של הסיפור השני של ספינת החלל לביא, שיתחיל להתפרסם בתחילת מאי. בנוסף, אני מתחיל לעבוד על פרויקט לחגיגות העשור לעלילותיו המופלאות של דוגי ליברצם, קומיקס שהתחלתי בשנת 2006 בישראבלוג וכלל 640 סטריפים, שש חוברות, רומן גרפי ומיניקומיק אחד. חוץ מזה, סביר להניח שאני אכין השנה גם חלק שלישי בסדרת אימה באשכול הפיס, פרודיה מקומית על ספרי 'אתה הגיבור' שזכתה להצלחה מפתיעה באייקון ועולמות".

את גילר תוכלו לפגוש ב-24-25 באפריל באירוע הקומיקס בנחלת הבנימין או ב-26-27 לחודש בכנס עולמות שיערך באשכול הפיס, תל אביב.

תגובות

במאמר זה

נגישות