מורטל קומבט 11 – חגיגה של דם, מכות ותקלות טכניות

מורטל קומבט 11 נותן לנו עוד מכל מה שאנחנו אוהבים מהמשחקים הקודמים בסדרת משחקי המכות הותיקה, אך יש מה שמעיב על פסטיבל הדם והקישקע

מורטל קומבט 11

הפעם הראשונה בה נתקלתי במורטל קומבט הייתה בעודי ילד. היה לנו בבית מחשב 486, טכנולוגיה ביתית מתקדמת באופן יחסי לתקופה. הייתי חורש עליו את שני המשחקים של מורטל קומבט, נלחם עד טיפת הדם האחרונה (או עד שאמא צעקה עלי ללכת לישון) ומנסה לבצע “פיניש” על פי חוברת מהלכים שקיבלתי יחד עם גיליון של פריק, אליה התייחסתי בחרדת קודש. לכן, אני לא באמת צריך להסביר לכם עד כמה חיכיתי לשים ידיים על הפרק החדש בסדרת משחקי המכות, מורטל קומבט 11.

בנקודה זו אני ממש לא הולך לנסות להסביר איפה לעזאזל עומדת העלילה, כי מאז מורטל קומבט 10 היו כל כך הרבה שינויים וטוויסטים שכבר הלכתי לאיבוד לחלוטין. מה שאתם כן צריכים אולי לדעת, אם מצב הסיפור בכלל מעניין אתכם, הוא שדמות חדשה בשם קרוניקה החליטה לשכתב את ההיסטוריה אחרי כל הכאוס שריידן עשה בעולם, ועל הדרך יצרה בלאגן בציר הזמן שמפגיש דמויות מהעבר וההווה. אם חשבתם שקשה להבין את פרדוקס הזמן של שליחות קטלנית הראשון, בהצלחה להבין איך דברים מסתדרים כאן.

אבל בואו נחזור לעניין בשבילו התכנסנו כאן היום, והוא, במילה אחת – מכות. המשחק מציג בפניכם 21 דמויות, כולל Shao Kahn המיתולוגי אם רכשתם את מורטל קומבט 11 מראש. רוב הדמויות כבר מוכרות ממשחקים קודמים, אך יש גם כמה חדשות ששווה לחקור. לכל דמות יש סגנון לחימה משלה עם וריאציות שונות מהן תוכלו לבחור, או אם תרצו להעמיק בעניין אז גם להרכיב וריאציה משלכם – רוצים שסאב-זירו יתמקד בנשקים שעשויים מקרח? אין בעיה. חושבים שהסקורפיון המושלם צריך לעשות ליריביו גיהנום עם אש ושלדים וכל החבילה? לכו על זה. הדרך הטובה ביותר היא להרכיב וריאציות שונות ולנסות אותן עד שתמצאו אחת שמתאימה לכם בול. ארסנל הדמויות עתיד לגדול באמצעות DLC בתשלום שיהיה ניתן לרכוש דרך החנות הוירטואלית.

כאמור, אחד הדברים ששחקנים הכי אוהבים לעשות במורטל קומבט הוא לחסל את היריב בדרך מזוויעה כמה שיותר, ואין ספק כי מורטל קומבט 11 לוקח את העניין צעד אחד קדימה. כל Fatality במשחק הוא חגיגה של דם ניתז, קישקע מתגלגל וצרחות כאב איומות, שכנראה בכל סיטואציה מציאותית אחרת היו עושים לנו סיוטים בלילה. פיצ’ר בנושא שעושה קאמבק מהמשחקים הישנים הוא ה-Mercy, שמחזיר ליריב אחוז מסויים ממד החיים אחרי שהפסיד. הרעיון, חוץ מההשפלה בהפסד נוסף, הוא הזדמנות לבצע פינישים מיוחדים שאינם זמינים בתנאים אחרים בתור פרס לשחקן.

אבל כדי להשיג את כל תנועות הסיום העסיסיות הללו תצטרכו להתאמץ ולשחק במצב Krypt, מעין משחק בתוך משחק בו פותחים תיבות אוצר בעזרת מטבעות וחפצים אחרים שצברתם מנצחונות בקרבות. לפחות הפעם מדובר במשחק מגוף שלישי שמזכיר את טומב ריידר ולא ממבט ראשון עם עכבישי ענק מחורבנים שקופצים לך על המסך ותיכף עושים ללב שלי Fatality. במצב משחק זה תצטרכו לא רק לאסוף פרסים שונים אלא גם לפתור פאזלים למיניהם כדי להתקדם אל חלקים במפה שהיו סגורים בפניכם מקודם.

מבט מהיר בויקיפדיה מגלה שהמותג מורטל קומבט יחגוג יום הולדת 27 באוקטובר הקרוב. אמנם מדובר בהישג מכובד עבור מותג של משחקי וידאו, אך זה אומר גם שיש שם בחוץ דור חדש של גיימרים שפחות מכיר אותו. ב-NetherRealm, הסטודיו שמפתח את המשחק, מודע לבעיה הזו ולכן מורטל קומבט 11 כולל מערכת לימוד מקיפה מאוד, שמדריכה את השחקן החל מהפעולות הפשוטות ביותר ועד לקומבואים ולטריקים שחובה לדעת כדי להיות אלופים בו. מדובר במערכת שימושית מאוד שיכולה להבטיח נחיתה רכה עבור שחקנים חדשים או הזדמנות לרענן את הזיכרון אם אתם חלודים כמוני.

מעבר למצבי המשחק לשחקן יחיד כמו הסיפור, מגדלים קלאסיים וקרבות מול חברים, מורטל קומבט 11 מציע גם מספר מצבי משחק אונליין. תוכלו לנסות את כישוריכם נגד שחקנים מרחבי העולם, לשתף איתם פעולה כדי להתגבר על אתגרים מסויימים נושאי פרסים או, אם נפלה עליכם העצלות, לבחור שלוש דמויות ולתת למחשב לעשות את העבודה המלוכלכת בעצמו תוך התחשבות בפרמטרים של התנהגות שהוגדרו מראש.

לצערי הרב, על ההשקה החגיגית של מורטל קומבט 11 העיבו בעיות בתחום הטכני. מדובר כאן במגוון מטריד של באגים וכשלים, החל מאודיו שיוצא מסנכרון בקטעים הסינמטיים של מצב הסיפור יותר ויותר ככל שהזמן חולף עד למצב בלתי נסבל לצפייה, כלה בקשיי התחברות לשרת במצבי האונליין ועד להתרסקות מוחלטת של המשחק. נכון לרגע כתיבת שורות אלה ב- NetherRealmעושים מאמצים לפתור את כל הבעיות הללו עם טלאים שיוצאים לעתים תכופות, והחברה אף העניקה לכל השחקנים פיצוי נדיב על סך של חצי מיליון(!) מטבעות זהב. לפחות מגיע להם כל הכבוד על לקיחת האחריות.

מורטל קומבט 11 הוא ככל הנראה הפרק הטוב ביותר שיצא עד כה תחת סדרת משחקי המכות הותיקה, והוא באופן מודע מנסה להגיש את עצמו גם עבור שחקנים חדשים או כאלה שלקחו הפסקה מהמותג. על אף זאת, הייתי מחכה קצת לפני רכישתו עד שכל הבאגים המעצבנים יתוקנו כדי לא לפגום בחוויה.

תגובות

במאמר זה

נגישות