לשבור את הקרח 2 – כיפי, אבל מחליק ומועד בדרך

לשבור את הקרח 2 מרחיב את העולם שהכרנו בסרט הקודם עם עלילה מעניינת שפותרת שאלות רבות, אבל משתמש בקיצורי דרך מעיקים כדי להגיע אל היעד

לשבור את הקרח 2

אחרי ההצלחה המסחררת של לשבור את הקרח, שגרמה לילדים בארץ ובעולם לשיר Let It Go במשך שנתיים עד שהשיר סוף-סוף יצא לנו מהראש, היה זה רק עניין של זמן עד שדיסני ופיקסאר יציגו סרט המשך. התוצאה היא לשבור את הקרח 2 (תיאורטית הסרט שלישי אם סופרים את קדחת הקרח), שמנסה לשבור את תקרת הקרח והציפיות הגבוהות שהציב קודמו. האם הוא מצליח במשימה?

הסרט מתחיל בסיפור לפני השינה בו אבא של אלזה ואנה הצעירות מספר על היער המכושף, על האנשים והרוחות השוכנים בו ועל הקונפליקט שפרץ ביניהם לבין ממלכת ארנדל. בחזרה להווה, ארנדל בסכנה והאחיות נאלצות יחד עם חבריהם לצאת למסע ביער המכושף כדי להסיר את האיום. על הדרך הן יחשפו את האמת לגבי המוצא של המשפחה ואת מאחורי הקלעים של האירועים שתוארו בסיפור של האב.

מה שאני אוהב בעלילה של לשבור את הקרח 2 הוא הרחבת העולם: הפעם לא מדברים רק על הסיפור האישי של אנה ואלזה אלא מרחיבים את העולם למקומות חדשים וקסומים. אמנם התמה המרכזית עדיין עוסקת בקשר האיתן בין שתי האחיות, אבל בהמשך עולים נושאים נוספים כמו התבגרות, פרידה, לקיחת אחריות ועוד.

היער המכושף שונה מכל מה שראינו בסרט הראשון, גם מבחינה ויזואלית וגם מבחינת החוקים על פיהם הוא פועל, מה שנותן לצופה שתי סיבות טובות להישאר ערני על הכסא. היער המכושף נראה מרהיב בסצינות שמתרחשות לאור יום, החל מהעלים שנישאים באור ועד לפרצופים המרוגזים של ענקי האבן. ההשקעה פה עצומה והתוצאות בהתאם, פשוט תאווה לעיניים.

בדומה לסרט הקודם, גם לשבור את הקרח מלווה בשורה של שירים. חלקם חביבים, אחרים פחות, אבל בסך הכל הם מצליחים להעביר את העלילה או האווירה הרלוונטית לאותה נקודה של הסיפור. אני בספק אם תמצאו פה את Let It Go הבא על אף שפיקסאר עשו מאמץ אדיר לשחזר את כל התנאים שאפיינו את השיר הזה עד לרמת השמלה המתחלפת לה באופן קסום.

אם כבר הזכרנו דברים משעשעים, לשבור את הקרח 2 אינו מפספס הזדמנות להצחיק את הקהל. עיקר האחריות על החלק הקומי נופלת על הכתפיים הקטנות של איש השלג המקסים אולף, אבל גם קריסטוף ואנה מצליחים מדי פעם בדרך שלהם להעלות חיוך על פני הקהל. כמו בסרטים רבים של דיסני ופיקסאר, ההומור מתאים לכל המשפחה וגם המבוגרים בקהל יצחקו. אגב, לשבור את הקרח 2 עמוס ברפרנסים של הסרט הראשון, רובם משעשעים. רעיון למשחק שתיה למבוגרים שבינינו?…

אבל יש דבר אחד בעלילה שהפריע לי באופן משמעותי. לא אכנס לפרטים הקטנים כדי לא לעשות ספויילרים לאף אחד, אבל כן אסכם אותו בשלוש מלים: "למים יש זיכרון". זו מנטרה מעצבנת שתחזור על עצמה יותר מדי פעמים במהלך הסרט בתור גימיק שחוסך לתסריטאים עבודה כשצריך לחשוף מידע חדש. חבל, כי זה מרגיש כמו פוטנציאל מבוזבז של תסריט שהיה יכול להיות מעניין הרבה יותר אילולא היו מפשטים כל כך את הדרך בין התחנות בעלילה.

אפרופו פוטנציאל שאינו מגיע לידי מיצוי, עוד נקודה שלדעתי התפספסה היא ההזדמנות להציג לקהל דמויות משמעותיות חדשות. אמנם מופיעות כמה דמויות שלא ראינו קודם לכן, אבל התפקיד שלהן משני מאוד. עד שתצאו מהאולם כנראה שתשכחו מקיומן, אולי למעט הדמות של לטאת האש שלא עושה שום דבר חוץ מללקק לעצמה את העין ולהיות חמודה. מה לעשות – דיסני חייבים איכשהו למכור מרצ'נדייז.

על אף שהתסריט טעון שיפור במידה מסוימת, לשבור את הקרח 2 הוא סרט כיפי שמעריצי דיסני יאהבו ולא ירצו לפספס. אמנם הסרט אינו שובר את תקרת הקרח המטאפורית שהוזכרה בהתחלה, אולי מקסימום סודק אותה, אבל למרות זאת הוא עדיין מצחיק, מרגש, מעניין ונראה ונשמע נהדר.

תגובות

במאמר זה

נגישות