מגשימים את החלום – ראיון עם "קבוצת יצירת קומיקס"

מספר חובבי קומיקס החליטו שהם חוצים את הקווים מקוראים ליוצרים. הם התאגדו יחד אל "קבוצת יצירת קומיקס" שתומכת בחבריה בדרך לתוצר המוגמר. ראיון עם החולמים

אדם קם בוקר אחד ומחליט שהוא רוצה ליצור קומיקס. אין לו בהכרח ניסיון קודם בתחום או איזה כישרון חבוי לציור, אלא רק הרבה אהבה למדיום ורצון להגשים חלום. אז מה הוא עושה? הוא אוסף עוד חולמים כמוהו והם לומדים יחד איך לצייר. התוצאה היא קבוצת פייסבוק שנקראת בפשטות קבוצת יצירת קומיקס, בה חברי הקבוצה עוזרים אחד לשני להפוך את החלום למציאות. לקחנו לשיחה את מייסד הקבוצה, אור בנדל, וכמה חברים נוספים ממנה כדי להבין טוב יותר מה עומד מאחורי היוזמה הזו.

איך עלה הרעיון להקים את קבוצת יצירת קומיקס?

"תמיד אהבתי לקרוא ולצייר קומיקס", מעיד על אור על עצמו, כיום יוצר קומיקס ואנימטור. "כאשר האינטרנט הגיע גיליתי את קהילת הקומיקס בארץ ואת פסטיבל אנימיקס. זה היה נהדר, היה כיף לראות את היוצרים והדוכנים. לאחר שנים שביקרתי בפסטיבל ובאירועים השונים החלטתי לנסות להיות אחד מאותם יוצרים המציגים את עבודתם. ואז חשבתי שכדאי לבדוק אם ישנם עוד יוצרים באזור שרוצים להוציא חוברת לפסטיבל ואולי כדאי לעשות פרויקט שייתן מסגרת ויד מכוונת בנושא. תליתי שלט והגיעו אנשים והתחלנו עם מפגשי הקבוצה. בתחילה המפגשים היו פיזיים, נפגשנו במרכז צעירים חיפה ולאחר מכן בבית הגפן. בהמשך הקבוצה התרחבה והצטרפו אליה גם חברים הגרים במרכז הארץ, לכן כיום את המפגשים אנו מעבירים ברשת".

מה בעצם הקבוצה מציעה ליוצרים?

"הקבוצה נותנת מענה ליוצרים בכך שהיא תומכת בהם לאורך הדרך של הוצאת תוצר קומיקס מוגמר וגם לאחר מכן", מסביר אור. "היצירות בקבוצה מוצגות ונמכרות באירועים ברחבי הארץ".

ערן-הקבן-שער

"בקבוצה אנחנו מלווים ומעודדים זה את זה להמשיך ליצור", מספר מירון לביא, יוצר הקומיקס עלילות ער"ן הקב"ן ואחד מחברי הקבוצה. "מדי שבוע אנחנו נפגשים דרך הסקייפ כדי להתעדכן, לתת ביקורת בונה וסתם לדבר על קומיקס. מדי פעם אנחנו עושים 'מרתון קומיקס' שבו אנחנו נפגשים לסוף-שבוע שכולו יצירת קומיקס".

"אני חבר בקבוצת יצירת קומיקס שנה", אומר גיא לנמן, גרפיקאי במקצועו שחבר בקבוצה והוציא לאור את קומיקס הפנטזיה ארדור יחד עם נמרוד פרידמן. "יש בקבוצה אווירה חיובית של תמיכה, אנחנו מושכים אחד את השני למעלה".

"זה אוסף משעשע של חבר'ה מפרגנים, קצת כמו קבוצת תמיכה לאמנים אנונימיים", אומרת אלכס, בוגרת מכללת תילתן לעיצוב ותקשורת חזותית וחברה חדשה בקבוצה שמגדירה את עצמה כ"מקשקשת מפיות סדרתית".

החלום קורם עור וגידים

עושה רושם כי עד כה היוזמה המבורכת של קבוצת יצירת קומיקס זוכה למידה של הצלחה – במסגרת פעילותה, הקבוצה הוציאה 11 חוברות קומיקס אותן ניתן לקנות בדוכנים שמוקמים באירועים שנתיים או להזמין אותן דרך החנות הוירטואלית של הקבוצה. אם תמהרו, אולי תספיקו למצוא את הדוכן שלהם ביריד הקומיקס של דיזנגוף סנטר שנערך בימים אלה ממש.ארדור-שער-עברית

אור: "כבר הוצאנו לאור יותר מעשר חוברות והיד עוד נטויה. החוברות מגוונות בסוגות, קהלים ומיועדות לגילאים שונים. אנחנו בדרך לשני האוגדנים הראשונים שלנו. יש לנו קהל קוראים ואנו מציגים באירועים המרכזיים בארץ. אני חושב שזו כבר הצלחה גדולה"

מירון: "זה שיש כמה מאות אנשים שהקומיקס שלי תלוי להם על המקרר זאת מבחינתי הצלחה".

גיא : "מעריצים שואלים בדוכנים ובחנויות 'מתי יוצא הפרק הבא של ארדור?' זה הגשמת חלום קטן מבחינתי".

מה השאיפות שלכם לעתיד כקבוצה?

אור: "יש לנו תכניות ופרויקטים חדשים, חלקם גדולים ושאפתנים. אנחנו נמשיך לצבור הישגים ולקדם את הקומיקס".

גיא: "ראשית ליצור עוד קומיקס, אך החזון שלנו הוא להביא קהל נוסף ולבסס יותר את נושא הקומיקס בישראל".

אלכס: "לזכות בפיס, לפרוש מהעבודה ולצייר כל היום, כמובן."

לסיום, יש לכם משהו להגיד לקוראים?

אור: "אני מזמין את כולם לבקר אותנו בדוכנים, לפגוש את חברי הקבוצה וכמובן ליהנות מקומיקס מגניב שכיף לקרוא".

גיא: "הצלחה זה אחוז אחד של כישרון ו-99 אחוז של השקעה".

אלכס: "כל שטח ריק הוא מקום לקשקוש".

תגובות

במאמר זה

נגישות