עולמות חוצניים – סרט טבע מעולם אחר

הסדרה "עולמות חוצניים" של נטפליקס מנסה לתאר כיצד עשויים להיראות החיים על פי המאפיינים של ארבעה כוכבים מרוחקים ועקרונות מעולם הטבע המוכר לנו

עולמות חוצניים

כולנו ראינו מתישהו בחיינו סרט טבע דוקומנטרי, בין אם בערוץ מדע ייעודי כמו National Geographic ובין אם בסוף שנת הלימדים כאשר למורה למדעים כבר לא היה כוח להשליט סדר בכיתה. סרטי הטבע המוכרים לנו מציגים מצבים מציאותיים, אבל מה קורה כאשר הז'אנר עושה צעד אל עבר המד"ב? התוצאה היא עולמות חוצניים של נטפליקס.

מחוץ לכדור הארץ קיימים אינספור כוכבים. למרות שעל רובם לא דרכה מעולם כף רגלו של אדם, לסוכנויות החלל יש את האמצעים הטכנולוגיים כדי ללמוד פרטים כלליים על כל כוכב וכוכב כזה, כמו אקלים, עוצמת כוח המשיכה ועוד. עולמות חוצניים מנסה לתאר, או אולי אפשר אפילו להגיד לדמיין, איך עשויים להיראות החיים המקומיים על כוכבים מרוחקים כאלה על פי המאפיינים הייחודיים שלהם.

הסדרה עולמות חוצניים (במקור Alien Worlds) מורכבת מארבעה פרקים, כאשר כל פרק מתמקד בכוכב אחד. הפרק מתאר את המאפיינים של הכוכב, אילו חיים עשויים להתפתח עליו ומה יחסי הגומלין בין כל סוגי הפרטים במערכת האקולוגית הזו. לדוגמה, כיצד יתפתחו החיים בכוכב בו מזג האוויר בצידו האחד חם באופן קיצוני, בצידו השני קר באופן קיצוני לא פחות ובאמצע שורר אזור ביניים עם התנאים נוחים יותר?

כל פרק מחולק למעין סדרה של תתי-פרקים, כאשר כל תת-פרק מנסה להסביר לצופה איזשהו עיקרון. תתי-הפרקים מחולקים לשניים: בחלק הראשון מתארים מצב עקרוני על פני הכוכב באמצעות אנימציות CGI, שהן אמנם מושקעות מאוד אך נוטות לחזור על עצמן; ובחלק השני מבססים את העקרון שהוצג מקודם על ידי דוגמאות מעולם החי המוכר לנו על כדור הארץ. לדוגמה, בפרק על העולם בו האטמוספרה דלילה וכוח המשיכה חזק יותר, מתארים כיצד מין טורף "נופל" במהירות מהשמים על קורבנו בעל הכנפיים, בדומה לאופן הציד של הנץ. כל הסדרה מלווה בקריינות טיפוסית לסרטי טבע, ובחלק שמתייחס לכדור הארץ מתווספים בעלי מקצוע כדי להסביר את הביסוס לנאמר מקודם.

פוטנציאל ההנאה שלכם מהסדרה תלוי בשני גורמים מרכזיים: הראשון הוא מידת הסבלנות של הצופה, מצרך נדיר בימינו, שכן כל פרק אורכו כ-45 דקות וקצב ההתקדמות הוא איטי, כצפוי מסרט טבע. השני הוא עד כמה הצופה ניחן בפתיחות מחשבתית, שכן הסדרה מתארת מצבים היפותטיים לחלוטין.

עולמות חוצניים אינו מתאים לכל אחד, אין בזה שום צל של ספק. הוא מיקם את עצמו בין עולמות, תרתי משמע, שאין בהכרח חפיפה ברורה ביניהם. הוא עוף מוזר בז'אנר סרטי הטבע, מה שמהווה חרב פיפיות שמצד אחד מבליטה אותו ומצד שני עלולה לגרום לו להיתפס כבלתי רציני. על אף זאת, אני ממליץ בשביל החוויה לראות לפחות פרק אחד. מאחר ואין קשר ישיר בין הפרקים, כל מה שנותר לכם הוא רק לבחור איזה כוכב נראה הכי מעניין ולהפליג אל מחוזות הדמיון.

תגובות

במאמר זה

נגישות