הצבא האמריקאי יערוך ניסויים עם מסוק קרב חמוש בלייזר

יצייד מסוק קרב מסוג אפאצ'י בתותח לייזר כדי לבדוק את יעילותו בסביבות ותנאי מזג אוויר שונים. היתרונות: דיוק רב, נזק מינימלי לסביבה וחיסכון כספי על חימוש

האם העתיד כבר כאן? לפי דיווח של האתר National Defense Magazine, צבא ארצות הברית עתיד לערוך ניסויים עם מסוק קרב שחמוש בתותחי לייזר.

השימוש בלייזרים נועד למתקפות שדורשות דיוק רב, במקום שיגור טיל שעוצמת הפיצוץ שלו אמנם תחסל את המטרה אך ככל הנראה תפגע גם בכל מה שמסביב לה. זו סיטואציה שהצבא האמריקאי נתקל בה רבות בשנים האחרונות כאשר הוא רדף אחרי כלי רכב של מבוקשים בסביבה אורבנית, בה שיגור של טיל יגרום בסבירות גבוהה לנפגעים מצד בלתי מעורבים. לכן, התעורר הצורך בנשק מדוייק ועוצמתי יותר והפיתרון עליו חשבו היה מסוק קרוב חמוש בלייזר.

"יש בהחלט מקום לנשקים מבוססי אנרגיה", אמר בתדריך קולונל ג'ון ונוי (Col. John Vannoy), מנהל הפרוייקט. ונוי הוסיף והסביר כי מאחורי הטכנולוגיה עומד גם שיקול כלכלי – חיסכון בטיל שעלות השיגור שלו עולה כמה מאות דולרים מול שימוש בקרן לייזר, שעלותה מסתכמת במחיר של דולר לכל יריה.

ונוי פירט כי מטרת הניסוי היא לבדוק את איכות קרן הלייזר שתשוגר מהכנף של מסוק קרב מסוג אפאצ'י ואיך היא תתנהג בזמן שהמסוק מתמרן באוויר. הניסויים יערכו בסביבות ואקלים שונים כמו רוחות חזקות, שעלולות להסיט את המסוק ממיקומו וכך לגרום ללייזר להחטיא, וסופות חול שדחיסות האבק שלהן עלולה לפגוע בעוצמת קרן הלייזר, שמבחינה טכנית אמורה לנוע בין 60 ל-150 ואט.

לצערינו, ונוי סירב לענות מתי יערכו הניסויים הללו והאם בסופם יפורסמו התוצאות לציבור הרחב. "המאמץ הזה נמצא עדיין בחיתוליו", אמר ונוי וניסה להנמיך את גובה הציפיות. "אתם לא הולכים לראות קרן לייזר כמו של כוכב המוות במלחמת הכוכבים".

חיל האוויר האמריקאי אינו הראשון שעושה שימוש בקרני לייזר. חיל הים נעזר בהן כבר תקופת זמן מסויימת מאותן סיבות שחיל האוויר מתעניין בטכנולוגיה זו – דיוק מקסימלי וחיסכון בהוצאות כספיות על חימוש.

(Photo credit: Tim Felce, Airwolfhound)

תגובות

במאמר זה

נגישות