The Gifted – מקור גאווה חדש למורשת האקס-מן? [התרשמות ראשונית]

היקום של אקס-מן חוזר אל המסך הקטן אחרי היעדרות ארוכה עם The GIfted. האם היא מצליחה לשמור על ייחוד וזהות משלה בהשוואה לסרטים?

אחרי ההשתלטות הטלוויזיונית של מארוול ודיסי בשנים האחרונות, פוקס סוף סוף מצטרפים ומביאים את (החברים של) האקסמן שבבעלותם לטלוויזיה בגרסת הלייבאקשן שלהם. המוטאנט הראשון שקיבל את ההזדמנות הייחודית שלו השנה היה לגיון, הידוע כבנו של צ׳ארלס אקסביירועכשיו, קיבלנוכל מיני אחרים בדרמת גיבוריהעל הצעירים החדשה, The Gifted.

מאט ניקס הוא היוצר והשואוראנר של The Gifted, שמופקת בשיתוף פעולה של פוקס טלוויזיה ומארוול טלוויזיה. הסדרה מזגזגת בין שלושה גורמים שונים: המרכזית שבהם היא משפחת סטראקר, כשאב המשפחה הוא עו״ד ממשלתי שתפקידו לרדוף אחר מוטאנטים שפגעו (בכוונה או שלא) באחרים באמצעות כוחם המיוחד. זאת עד שהוא ואישתו מגלים במפתיע כי שני ילדיהם הם מוטאנטים בעצמם, והמשפחה כולה נאלצת לנטוש את חייה ולברוח. במקביל, פועל מצד אחד הגוף הממשלתי שתופס וכולא (ולפעמים מעלים לגמרי) את המוטאנטים ה״מסוכנים״, ומהצד השני מחתרת של מוטאנטים נרדפים

הבעיה בחלוקה בין הסטראקרים, למוטאנטים במחתרת ולאנשי הממשל שרודפים אחריהם, היא שהיא איננה מספיקה לבסס את הדינמיקות בין הדמויות, וכך מקשה להתחבר אליהן ביחד ובנפרד. הקאסט ברובו מצויין, אבל אף אחת מהדמויות עוד לא קיבלה מספיק פוקוס או זמן מסך להחזיק את הסיפור, כך שיש חוסר מורגש בגיבור. אנחנו כבר שלושה פרקים בפנים, מתוך עשרה בלבד המיועדים לעונה הזו, ובשלב הזה כבר היתה צריכה להיות התמקדות יתרה במספר דמויות מצומצם ובאינטרקציה שלהן.

אך The Gifted פועלת מצויין במישורים אחרים: בריאן סינגר, הלוא הוא בורא היקום הקולנועי של האקסמן, וזה שמנחה אותו כבר למעלה מ-17 שנה, ביים בעצמו את פרק הפיילוט. למרות שהרמה הויזואלית המאוד נטוורקיתמיושנת של הפרק די מביכה את סינגר, כבמאי הוליוודי ותיק שהציג את רמת החזון הגבוהה שלו לא אחת, סינגר עדיין מצליח להוכיח שהוא מבין כל כך טוב את המשמעות העגמומית מאחורי החיים כמוטאנט

האקסמנים אמנם לא פה, אך כל התמות הקלאסיות של האקסמן כן: הפחד של החברה מעצם הרעיון של בני אדם שנולדים עם כוחות שונים ובלתי מוסברים או צפויים שמתנגש בפחד (שהופך לזעם, כפי שמאסטר יודה לימד אותנו) של המוטאנטים מהניכור החברתי כלפי השונה. סינגר נכנס עמוק יותר מהרגיל להפעלה עצמה של הכוחות המוטנטיים, שמוצגת כמורכבת, מתישה ואפילו מסוכנת לחיי המוטאנט. העיסוק הזה בפיסיות הסיזיפית מזכיר בהצלחה את איך שדארן ארונופסקי הציג את מאחורי הקלעים של עולם הבלט בברבור שחור. אגב, אם מעניין אתכם לדעת כיצד הסדרה מתקשרת ליקום הקולנועי (זה אם קודם כל הצלחתם להבין איך הוא מתקשר עם עצמו), הסדרה מתחמקת מלמקם את עצמה בטיימליין מסויים באמצעות אמירות מעורפלות, אך אולי נגלה עוד בהמשך.

תפקידם של בני הסטראקרים עוד לא לחלוטין ברור, מלבד כמובן לסמל את שני צדדיו של מטבע המרדף, וכך ליצור ניגוד אינטרסים אינהרנטי מותח. את ריד האב מגלם סטיבן מוייר, המוכר כערפד ביל מדם אמיתי, ולמרות שהוא שחקן רגשי מצויין, נראה שמוייר טרם גיבש את הדמות באופן חד משמעי. בנתיים הפרמיס מאחורי הדמות שלו מיועד להיות ניצוץ התכנית, אך הביצוע עוד קצת נשאר מאחור. האמא קייטלין מגולמת עלידי איימי אקר הלבבית (אנג׳ל, זהות בדויה), כאחות במקצועהכי ללא ידע רפואי או משהו בסגנון היא תהיה לגמרי חסרת תועלת עבור המוטאנטים. ולורן היא הילדה הכלאמריקאית הפופולארית ואחותו הגדולה של אנדי חסר הבטחון המופנם. צמד האחים מגולם עלידי השחקנים הצעירים נטלי אלין לינד (הגולדברגים), בעלת העתיד המבטיח, ופרסי היינס ווייט בהתאם, והיחסים שלהם ללא ספק צריכים להתחיל להניע את הסיטואציות יותר, ולא רק להיות הסיבה הפאסיבית וחסרת האונים למה שקורה סביבם.

המוטאנטים המרכזיים והמגוונים שמעורבים ב-The Gifted הם ג׳ון/ת׳אנדרבירד (בלייד ראדפורד, משחק השקרים) כמנהיג המחתרת המסקרן; קלאריס/בלינק הטלפורטית (ג׳יימי צ׳אנג, מולאן מעד עצם היום הזה), פחות או יותר באותו הגיל בו היא מופיעה בעתידשנמחק מהעתיד שהיהכי כנראה לפוקס כבר אין טעם בכלל לנסות לשמור על המשכיות; ולורנה/פולריס (אמה דומונט), בקומיקסבתו של מגניטו (אם מתעלמים מריטקונים מבלבלים) ובעלת כוחות דומים לשלו, שמסתמנת ככוכבת הבולטת של הסדרה. אחת הקריצות המרגשות לקוראי הקומיקס היתה קשורה בשיערה הירוק האייקוני של לורנה, ויהיה כיף לכולנו אם הסדרה תקפיד על איסטר אגס מהסוג הזה.

בבחינת ז׳אנר גיבוריהעל, The Gifted מביאה משהו מעצמה כשהיא לא מתמקדת בגיבורים הגרנדיוזיים, מעוררי ההערצה ועתירי המגניבות הנחשקת והוואןליינרים השנונים, אלא דווקא באלו הנמצאים בשוליים. המוטאנטים של הסדרה מתקשים בשליטה או הבנה של הכוחות שלהם, בלי פרופסור צ׳ארלס אקסבייר או שאר המרצים באקדמיה הנוצצת שלו שילוו אותם בתהליך, או שלפחות יגנו עליהם כשצריך. הסדרה הניחה יסודות יציבים להמשך, והיא כבר עכשיו על גבול הממכרת, אך ברגע שתחליט ביתר ספציפיות מי הם הגיבורים שאמורים להוביל אותה – יש לה פוטנציאל להפוך למקבילה של סוכני ש.י.ל.ד המופלאה של מארוול, ולהיות מוקד גאווה נוסף עבור מורשת האקס-מן.

תגובות

במאמר זה

נגישות