סטאר טרק: דיסקברי היא לא רק עבור טרקיז [התרשמות ראשונית]

שני פרומקין בודקת מה יש לסדרה סטאר טרק: דיסקברי להציע אחרי היעדרות ארוכת שנים מהמסך הקטן, וכיצד היא שונה מקלאסיקות כמו "הדור הבא"

למעלה מעשור נוכחותה של סטאר טרק נעדרה מהטלוויזיה (אלא אם כן מחשיבים בדיחות רצות במפץ הגדול), עד שבריאן פולר ו-CBS הרימו את הכפפה. אך סטאר טרק: דיסקברי עסקה בתהפוכות ופוליטיקות הרבה לפני שהסדרה בכלל התחילה, ומהסוג הידוע לשמצה של מאחורי הקלעים. את הסדרה כאמור הרים במקור פולר, היוצר הטלוויזיוני המוערך (עם החיבה היתרה למורבידיות), שידוע בעיקר כיוצר חניבעל ואלים אמריקאים, ואף כתב בסדרות סטאר טרק קודמות חלל עמוק 9 ווויאג׳ר. פולר פיתח את דיסקברי יחד עם התסריטאי אלכס קורצמן, שהיה שותף בכתיבת שני סרטי הריבוט הראשונים לסטאר טרק של ג׳יי ג׳יי אברהמס. אך עוד באוקטובר 2016, פולר, שבמשך שנים היה זה שבאופן פומבי פעל למען החזרתו של הפרנצ׳ייז לטלוויזיה, ספציפית עם גיבורה שחורה, עזב את הפרויקט.

פולר התחיל לפתח חילוקי דעות מהותיים עם CBS בנוגע לבחירת הבמאי לפיילוט, גובה התקציב, מועד שידור הפיילוט ועוד. אחרי חודשים של מתיחות, הרשת העזיבה את פולר, והוא הוחלף בצמד תסריטאים שעבד איתם שנים רבות, אהרון הארברטס וגרטשן ג. ברג. לעזרה ותמיכת הפקה עומד לידם עקיבא גולשטיין הותיק, זוכה האוסקר כתסריטאי נפלאות התבונה, שגם כתב עבור באטמן ורובין, באטמן לנצח ולאחרונה המגדל האפל, אז רק הפרקים יגידו למה באמת אפשר לצפות.

לפני שעזב, היה זה פולר שליהק את גיבורת הסדרה, בהתאם להחזון המקורי שלו: סוניקה מרטיןגרין, המוכרת לעולם כסשה מהמתים המהלכים, מגלמת את מייקל ברנהם. מייקל היא קצינה ראשונה, קומנדרית ואנתרופולוגית שפועלת עם צי הכוכבים (Starfleet) של כדה״א, כדי לסייע להם לחקור תרבויות אחרות ברחבי החלל. אך מייקל לא גדלה עם בני אדם, אלא היתה בת האנוש הראשונה שלמדה במרכז הלימודים והאקדמיה למדע של הוולקנים (למעריצי בבילון 5 הקונוטציה המיידית כאן היא ״וורלון״), הגזע החייזרי האייקוני של הפרנצ׳ייז, המונע עלידי לוגיקה בלבד ונעדר מרגשות. מייקל בנוסף חונכה עלידי המנטור שלה סארק (למעריצי סטאר טרק מסתבר שהקונוטציה היא ״אבא של ספוק״). לפחות הבחירה הליהוקית הזו של פולר תשאר כחסד למורשת של דיסקברי, כשמרטיןגרין מעצבת את מייקל כגיבורה מסקרנת וייחודית.

כעת, זמן לדיסקליימר: הפעם הראשונה והאחרונה שצפיתי בפרק סטאר טרקי היתה כשנפלתי ברנדומליות על פרק מהדור הבא עם פטריק סטיוארט, ששודרה אי שם בעבר בערוץ המזרח התיכון. כל מה שספגתי מאותו הפרק היה שדרמה טרקית נחשבת כויכוח של ״האם עלינו לכוון את ספינת החלל ימינה או שמאלה״. הסגנון לא קסם לי בשעתו יותר מדי, למרות שמאז תמיד שמרתי על הערכה לפרנצ׳ייז, ותחושתי היתה שתחת נסיבות אחרות הייתי מוצאת את החיבור. הנסיבות האלו משום מה אפילו לא הגיעו עם סרטי הריבוט של ג׳יי ג׳יי, אלא דווקא עם דיסקברי (שלגמרי העלתה לי את המוטיבציה להשלים את הטרילוגיה).

למרבה הפתעתי, לא הרבה אחרי פתיחת הפיילוט של דיסקברי, על פני השטח נראה ששום דבר לא השתנה ממה שזכרתי מאותו פרק בודד ואבוד במרחבי הזמן. הדמויות הן אולי דמויות אחרות, אבל עדיין כאלו שמתווכחות במשך זמן מסך מכובד לאיזה כיוון עליהן להסיט את ספינת החלל. טענות כנגד דיסקברי על כך שהיא כביכול לא מספיק טרקית נראו לי תמוהות. אבל אם שמים את נימת הצחוק בצד, הרבה יותר מזה קורה בדיסקברי, שכבר בפרקיה הראשונים מתעצבת כסדרה מלאה באקשן אינטרגלקטי, עיצובי פריים, תלבושות וארט מוצלחים ובפוליטיקות ביןחוצניות כלבבי. מאורעות דיסקברי מתנהלות על הרקע ובקשר ישיר למלחמה כוללת שפצחו חייזרים, מגזע אייקוני גם הוא הנקרא קלינגון, ששואפים לחזור לאיזו גדולה, ומדברים בשפה שנשמעת כערבוב של עברית, הולנדית ורוסית (אגב, ניתן לצפות בסדרה בנטפליקס עם כתוביות בתרגום מלא לקלינגונית).

שלושת הפרקים הראשונים של סטאר טרק: דיסקברי הם מעין סיפור אוריג׳ין של אותה מלחמה ושל התגלגלותה של מייקל לספינת החלל דיסקברי, ומדובר בסיפור מפתיע למדי. מהר מאוד מייקל מתגבשת כדמות מורכבת, שבחירותיה שלה, הנובעות מעצם היותה בעלת חשיבה ויכולת חברתית וולקנית המעורבבת עם נימת אנושיות אינהרנטית, יוצרות לעצמה דינמיקות מסובכות עם סביבתה. אם כי למרות הפרמיס המצויין שהופך את הסדרה לדיממכרת, הכתיבה של הפרקים, שאר הדמויות שאינן מייקל, ובמיוחד הדיאלוגים, עדיין נוטה לקלישאתיות מסויימת, אבל כזו שכתיבת המשך הסדרה תוכל לתקן.

שישה פרקים של סטאר טרק: דיסקברי נותרו לעלות לאוויר במהלך 2017 – פרק אחד יותר מהמתוכנן, כנראה בעקבות הביקורות האוהדות. בהתחשב המידע הזה, דברים יצטרכו להתחיל לזוז מהר יותר, אחרי שהתשתית נבנתה לאיטה במשך שלושה פרקים. לאחר הפסקה קצרה, החצי השני של העונה מיועד לצאת בתחילת 2018, ונראה שחידושה לעונה שניה היא רק עניין של זמן. בנתיים, בין אם דיסקברי היא סדרת סטאר טרק טובה יותר או פחות, היא עושה רושם מבטיח כסדרת מד״ב טובה, וזה מספיק כדי לשייט איתה בחלל.

תגובות

במאמר זה

נגישות