אוטאקו עם הפנים למערב – המלצות על קומיקס אמריקאי

רם קיץ, אוטאקו בדם, הניח לרגע בצד את המנגה כדי לבדוק מה יש לקומיקס האמריקאי להציע וחזר לספר. את לובשי הטייטס לא תמצאו כאן

שאלה: נניח תרצו לקרוא סדרת מנגה פופולרית שטרם נגעתם בה, דוגמת נארוטו או פולמטאל אלכמיסט, מהיכן תתחילו? "מהווליום הראשון, דביל" תהיה כנראה תשובתכם. שאלה נוספת: מעולם לא קראתי חוברת ספיידרמן, מאיפה עלי להתחיל? אתערב איתכם שאקבל יותר מחמש תשובות שונות, וזו עיקר הסיבה בגינה נמנעתי מקומיקס אמריקאי כמו שהחתול שלי נמנע מהתרופה של הווטרינר.

אין לי שנאה כלפי קומיקס אמריקאי, אולם לחברינו מעבר לאוקיינוס יש קיבעון להלביש סיפורים ורעיונות נהדרים על גבי תשתית לובשי טייץ. לכל גיבור שכזה יש 84 איטרציות ו-28 אירועי קרוס-אובר בשנה, והמוות בסדרות הללו הוא כמו שפעת: לא נעים, אבל תכף יחלוף. לכן העדפתי להישאר עם יפן בה אין לא 'Naruto Ultimate' ולא 'Spectacular Naruto' – יש רק נארוטו (אני מדבר מנגה וקומיקס בלבד).

לפני מספר שנים התחלתי את הקומיקס של המתים המהלכים אותו אני עדיין משום מה קורא, והבטחתי לעצמי כי אבדוק סדרות קומיקס אמריקאי נוספות מהסוג בו מרימים את הווליום הראשון ופשוט… ממשיכים ממנו (גאוני הקונספט, נכון?). פשפשתי בהוצאות קומיקס איכותיות דוגמת Image, Valiant ו-Icon (זה האחרון הוא של מארוול) ומצאתי שלוש יצירות שנראות נהדר, והנה אני פה לספר אודותיהן. בין אם אתם חובבים אקסקלוסיביים של מנגה ובין אם לא, את סדרות הקומיקס האמריקאיות האלה כדאי שתכירו.

Empress (הוצאת אייקון, 2016-2017)

מיני סדרה של מארק מילאר (קיק-אס, קינגסמן). בציוויליזציה עתיקת-יומין ומתקדמת שהתקיימה על כדור-הארץ שלט דיקטטור על הגלקסיה ביד רמה. מתוך חשש לחייה וחיי ילדיה החליטה אשת הדיקטטור, אמפוֹריאָה, להימלט עם ילדיהם ולזכות בחיים נורמליים. בעזרת שומר ראשה מצליחה אמפוריאה לברוח עמם – אך זהו רק תחילתו של מרדף גדול שלוקח את החבורה לכוכבי לכת מלאי סכנות.

הסדרה עצמה קלילה ביותר: כל פרק מתרחש במקומות רבים ומכיל כמות מספקת של אקשן, כמו גם תפניות בעלילה; מהחוברת הראשונה ועד האחרונה שולפת Empress שפנים מהכובע. זו לא הסדרה הכי חכמה בשכונה ואת רוב הטוויסטים רואים מקילומטרים, אך כמו שקל להתחיל אותה, קל לסיימה. ולא נהניתי כך מאקשן על-גבי דף נייר במשך הרבה זמן. בסוף המסע ישנה רמיזה לסדרת המשך, אך הסיפור הנוכחי מסתיים באופן מסַפק כך שאין פה התחייבות לטווח ארוך. עם זאת, מכירים לאורך שבעת פרקיה הקצרים יקום עשיר ו"סטאר-וורסי" באופיו, ואשמח לדעת עליו יותר. אם אכן יגיע המשך, לא אתלונן.

מילאר הכריז אגב כי סרט של Empress נמצא בדרכו למסכים ואישית אני מתרגש מהאפשרות לצאת מהאולם ולומר "הקומיקס היה יותר טוב".

Monstress (הוצאת Image, מ-2016 עד היום)

הסדרה עבורה המצאתי את התירוץ לכתבה שאתם קוראים. Monstress היא אהבתי החדשה – יצירת פנטזיה סוחפת, עשירה ונהדרת שאתם חייבים לעצמכם לקרוא. וב-reddit בחרו בה כנובלה הגרפית הטובה של 2016, אז אני לא לבד בעניין הזה.

Monstress מתרחשת בגרסה אלטרנטיבית של אסיה מודל המאה ה-19. מאיקה היא צעירה השייכת לארקנאים (או 'ארקנקאים'? Arcanics קיצר) – גזע נרדף של יצורים קסומים הנראים כמו כימרות (רובם בכל אופן, מאיקה שלנו נראית אנושית). מנגד תמצאו את הקוּמְאָה, מסדר מכשפות שצדות, משעבדות ואוכלות את הארקנאים כדלק לכוחן. כאשר אנו פוגשים את מאיקה לראשונה היא נמכרת כעבד, אולם בפועל היא מתכננת לחשוף את האמת מאחורי מות אמה, ובדרך-לא-דרך משיגה מאיקה כוח עתיק, אפל ועוצמתי (…ורעב) שהופך אותה למטרה הן בקרב הקוּמאה והן בקרב ארקנאים אחרים. בעודה מלווה בילדה ארקנאית קטנה וחתול מסתורי ('נקומאנסר'), יוצאת מאיקה למסע חובק יבשת במטרה לגלות עוד על עברה וייעודה. לא עניין פשוט כאשר רוחות מלחמה מנשפות בעורפה.

Monstress היא לא סדרה פשוטה לעיכול: העלילה לבדה עשויה לבלבל את העייפים והלא-מרוכזים. מצטער לבשר, אך עבור סגה אפית שכזו מוכרחים לבוא ערניים. סמכו עלי, זה משתלם: הסדרה היא הכלאה בין פולמטאל אלכמיסט ו-Berserk, עם טאץ' של סטימפאנק. למעשה, אם אי פעם תהיתם מה קורה ביבשת זינג המסתורית מפולמטאל אלכמיסט – ובכן, הנה לכם וריאציה. את הסדרה כתבה מרג'ורי ליו שיצרה (לפי וויקיפדיה) חוברות אקס-מן, אך את הכובע אני מוכרח להוריד בפני המאיירת: Monstress מאוירת לפרטי פרטים ומזכירה בסגנון שלה אגדות אירופאיות אפלות, ומי שאחראית לכך היא אחת בשם… סאנה טאקדה. תראו מה זה – אני מרחיב אופקים ומתרחק מיפן, ויפן חוזרת אלי בדלת האחורית.

נכון להיום מכילה הסדרה ווליום אחד בן שישה פרקים, ופורסמו כבר שלוש חוברות מהווליום השני בו מאיקה נשלחת למסע בלב ים. קחו בחשבון כי Monstress לא מפחדת להַראות דם במגוון רחב (ומפתיע) של דרכים, ומאיקה שלנו מקללת בלי הרף ואף הורגת חפים מפשע על מנת לשרוד. אם אתם רגילים לגיבורי קומיקס בעלי מצפון, זו לא הסדרה בשבילכם. כל השאר – התפקדו.

Britannia (הוצאת Valiant, תאריך 2016-2017)

מיני סדרה (ארבע חוברות) אודות הבלש הראשון בהיסטוריה. אנטוניוס היה מפקד וגיבור מלחמה בצבא הרומי, עד שאירוע מסוים שינה את תפיסת עולמו, וכעת מוּכָּר אנטוניוס ברחבי הבירה כפותר תעלומות. האימפריה הרומית בתקופת הקיסר נירון הייתה עקובה מדם, ונירון עצמו ידוע בדפי ההיסטוריה לא כאדם רציונלי במיוחד (בלשון המעטה). אך אפילו נירון מודאג כאשר מישהו – או משהו – הורג חיילים רומים בצפון הכבוש, הלא היא בריטניה. הליגיונרים מדווחים על פעילות-על טבעית, ואנטוניוס נשלח לחשוף את האמת.

Britannia היא הרפתקה נחמדה שתסיימו תוך שעה וחצי (שעתיים אם לא תדלגו על שיעורי ההיסטוריה בסוף כל חוברת). סדרות מנגה וקומיקס אודות האימפריה הרומית יש בשפע, אך סיפור בלשי… זאת טרם ראינו, והמשפט לצערי נותר תקף גם אחרי הקריאה ב-Britannia. הסדרה מנסה למכור עצמה כמותחן בלשי באימפריה הרומית – ואנטוניוס אכן מסביר ובודק דברים כמו מניע, תכלית ונסיבתיות – אולם הנרטיב לא בלשי ולא נעליים; זה לא הופך אותה לסדרה פחות-טובה, אך מדוע למכור אותה כמשהו שהיא לא?

עם זאת, נהניתי ממה שהיא כן. זו סדרה אלימה ביותר (כיאה לזמן והמקום בו מתרחשת) ושומרת על הומור וסרקזם, ואנטוניוס עצמו הוא גיבור נהדר: שונא את חייו וממורמר בלי הפסקה. יש לו גם משהו לומר נגד מלחמות, אבל סדרי עולם הוא לא ישנה אצלכם. הסדרה הסתיימה החודש אך כבר לאפריל מתוכננת סדרת המשך – Britannia: We Who Are About to Die – שתעסוק בעולם הגלדיאטורים ונראה כי לבריטניה לא יהיה שום קשר לסיפור. מבטיחים גם הפעם תעלומה בלשית אותנטית, ואני מקווה שהפעם יקיימו. ואפילו אם לא, העיקר שיש גיבור חדש בסביבה – והוא לובש טוגה.

כתבה זו נכתבה על ידי רם קיץ ופורסמה במקור בבלוג AnimeOK.

תגובות

במאמר זה

נגישות