מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי – תקווה אבודה [ביקורת אורח]

האם הסרט אחרוני הג'דיי הצליח לרצות עד את אחרון המעריצים של המותג? התשובה תלויה את מי אתם שואלים. ביקורת אורח עם קצת ספויילרים

כן, ילדים וילדות, זהו הזמן בשנה בה איש עם זקן מחלק מתנות לילדים שהיו טובים כל השנה – פעם קראו לו סנטה קלאוס, אחר כך קראו לו ג'ורג' לוקאס ועכשיו קוראים לו ריאן ג'ונסון. זהו חודש דצמבר, העת בה אולפני דיסני משחררים את המנה השנתית של "מלחמת הכוכבים" והשנה זוהי לא סתם מנת ביניים נוסח רוג 1, אלא מנה עיקרית – פרק 8, אחרוני הג'דיי. אין ספק כי הבחירה בג'ונסון, האיש שעמד מאחורי לופר – לטעמי אחד מסרטי המד"ב המקוריים והמוצדקים של השנים האחרונות, מילאה אותי בשמחה.

לאחר הכוח מתעורר – שהיה לדעתי ערימה אמיתית של כיף, בעיקר במפגש המחודש עם הסקייווקרים לדורותיהם, אך היה קצת דליל באספקט התסריטאי – ציפיתי לקבל פרק ביניים שיהיה אפל, רציני ועם עלילה בעלת בשר אמיתי. לתקווה זו תרמה ההכרזה על האורך המסיבי של פרק 8, כ -153  דקות. כמו רוב המעריצים הוותיקים, גם אני ציפיתי לקבל את הגרסה המודרנית להאימפריה מכה שנית, הפרק הטוב ביותר בסאגה ללא שום עוררין.

עתה, כמעט שבוע אחרי שצפיתי בו, אין לי דרך אחרת להגיד את זה… אז אני ארשום את זה: אחרוני הג'דיי הוא הפרק האיום ביותר בתולדות המותג. כן, אפילו יותר מהפריקוולים, שאותם אני מתעב בכל ליבי: לפחות בפריקוולים יכולתי לזהות סיפור טוב שהסתתר לו עמוק מתחת לשלל הנצנצים שלוקאס ערם מעליו. כן, ברור לי שמשפט כזה יעצבן מלא אנשים. צר לי. אך זו האמת. לאורך כל הסרט הרגשתי שמישהו לקח את כל הציפיות והדברים שאהבתי בסדרה, זרק אותם לרצפה ואז דרך עליהם בגסות.

בלי לעשות יותר מדי ספוילרים, אני יכול רק להגיד שבפרק הזה יש את אחת מהעלילות המטופשות, חסרות ההיגיון וחסרות ההסבר באיזשהו פרק בסדרה, אולי אפילו בסדרת מהיר ועצבני. נראה שהתסריט נכתב ע"י כמה ח'ברה שישבו בסלון של מישהו, עישנו משהו פחות מחוקי, תוך כדי שהם משחקים בפלייסטיישן. מעבר לכל סרט אחר שראיתי בשנים האחרונות, באחרוני הג'דיי ההתרחשויות קורות בצורה אקראית לגמרי, הדמויות מגיבות להם בצורה שרירותית לחלוטין וברוב המקרים הדילמות נפתרות ע"י "דאוס אקס מכינה".

במערכה שניה, הסרט אפילו טורח לפצל את העלילה לעלילת משנה הזויה ותלושה שמכל דרך שבוחנים אותה נראית מודבקת באופן מלאכותי לשאר הסרט. היא לכאורה אמורה לקדם את מהלך העלילה, אבל נחשו מה? העלילה נשארת בדיוק באותו מקום בסופה.
כמו כן, נראה שלא היה מעורב בהפקה אף אדם שיש לו שמץ של ידיעה בטקטיקה או אסטרטגיה צבאית בסיסית, על אחת כמה וכמה קרבות עתידניים בחלל – זה נראה כאילו המחתרת וגם "המסדר הראשון" תקועים בקרבות באיזה משחק אטארי מהאייטיז.

גרוע מכך, התסריט כולו מרופד במה שחלק כינו "הומור". זה לא הומור. זה משהו ברמה כל כך נמוכה וכל כך ילדותית שאולי רק בני 5 יצחקו ממנו והנורא מכל הוא שפרק 8 נותן לנו לחוות "הומור" זה עוד לפני שזכינו לקבל סצנת אקשן, כאשר הסרט אשכרה נפתח במשחק המילים המביך ביותר שהיה לי העונג לחוות על מסך איימקס. אני חושב שעד עכשיו יש לי סימן מה- Facepalm שגרמתי לעצמי בדקה הראשונה של הסרט.

ניחא, אם זה היה רק אספקט העלילה, אבל לא. נראה כי כל אחת מהדמויות לא רק שלא מקבלת בסרט הזה נפח נוסף, אלא הן מאבדות ממנו והופכות להיות שטוחות לגמרי במקום. אם חשבתם שגנרל האקס (דונל גליסון) יוצא קצת טמבל בסרט הקודם, אז בפרק החדש, איך נאמר, הוא על גבול הקריקטורה. לרגע הייתי בטוח שאני צופה בשגעון בחלל 2 ולא בפרק חדש של מלחמת הכוכבים. לאיש כל כך אוויל לא הייתי נותן לארגן כיבוי צופי, שלא לדבר על פיקוד על אינספור משחתות גלקטיות.

מה לגבי דמרון פו (אוסקר אייזק)? הלוחם האמיץ של המחתרת? כמו שחבר טוב (ע"ב) אמר למחרת – "האיש צריך לקבל מדליה מקיילו רן בעצמו, בהוקרה על כך שחיסל את המרד במו ידיו".  וריי. ריי (דייזי רידלי) שכל כך הקסימה אותי בכוח המתעורר, הצליחה לאבד בצורה כלשהי את כל החן שלה בסרט הזה עד לרמה שלא ממש היה אכפת לי מה קורה לדמות שלה. אפילו קצת עצבנה אותי. המצב של פין לא יותר טוב. זוכרים שהוא היה בסוג של קומה ורציתם לדעת איך הוא יתעורר ממנה ומה יקרה איתו? טוב. לא ממש תתרגשו ממנו, מכיוון שאותה שרירותיות שציינתי קודם תשלוט בכל קו העלילה המיותר שלו. מה לגבי סנוק, האויב החדש והנורא? זוכרים את כל אותן התיאוריות שקראתם בשנתיים האחרונות לגביו? תתכוננו להתאכזב. שוב, בצורה הכי אגבית ומזלזלת האפשרית. מה לגבי דמויות איקוניות אחרות, חדשות וישנות כמו R2D2, C3PO, מאז קנטה או קפטיין פאזמה? הם יזכו לאזכור עלילתי אפילו יותר שרירותי והרבה הרבה יותר זניח. אל תדאגו.

אבל יש גם דמויות חדשות שאנו מקבלים בפרק הזה – ראינו בפרסומות את לורה דרן בתסרוקת סגולה ואת בניסיו דל טורו לא מגולח במעיל עור. ובכן… זה בדיוק מה שתקבלו: את לורה דרן בתסרוקת סגולה ואת בניסיו דל טורו לא מגולח במעיל עור. אלה שני התפקידים הזניחים ביותר בקריירה של השחקנים האלה ובמקרה של דל טורו הייתי אומר שגם אחד המבישים. ספוילר זעיר – הדמות שלו מגמגמת. אני טוען שזה בגלל שהוא התבייש להקריא את הטקסטים שהוא קיבל. המזל של הסרט הוא שנמצאים בו ותיקי הסאגה מארק האמיל וקרי פישר – ספציפית במקרה של האמיל, האיש מציל כבמגע קסם כמעט כל סצנה שהוא מופיע בה ומצליח להפיח חיים בדמות של סקייווקר המתבודד. לגבי היצורים החדשים, הפורגים, כמעט רשמתי שהם הדבר המטופש ביותר בסאגה מאז ג'אר ג'אר בינקס, אך לצערי יש עוד לא מעט יצורים בינכוכביים חדשים בסרט שמתעלים עליהם. רק חכו לרגע בו לוק הופך לטוביה החולב. שלא תגידו שלא הזהרתי מראש.

סדרת מלחמת הכוכבים הייתה תמיד ידועה בפסקולים הוואגנריים המפוצצים שלה, שגם אם הם חזרו על המוטיבים של הקודמים, כל פרק תמיד טבע איזה חותם משל עצמו, למשל הקטע שנקרא Duel of Fates המלווה את הקרב בין דארת' מול לקנובי וקווי-גון ב"אימת הפנטום" המושמץ.זהו עדיין אחד הקטעים המזוהים ביותר עם הסאגה. לעומת זאת, בסרט הנוכחי אין אפילו נעימה אחת שתזכרו בדרך החוצה מהקולנוע. אף לא אחת. אם זה לא מעציב, אני לא יודע מה כן.


לקראת סיום, אני חייב להודות שיש בסרט גם דברים טובים: כמו שצפוי מהמותג, ערכי ההפקה הם הגבוהים ביותר שתוכלו לקבל בפורמט הקולנועי – הצילום, הסאונד וכמובן שלל האפקטים הם פאר הטכנולוגיה. בנוסף לכך, יש לפחות שתי סצנות מופלאות מבחינת הצילום שלהן ובשתיהן בולט ונוכח עד מאוד הצבע האדום. אתם כבר תדעו שתראו אותן. אבל להגיד שבשבילן שווה לשרוד סרט של מעל שעתיים? לא יכול להגיד דבר כזה.

משפט הסיכום שלי – כואב לי לכתוב את זה כאחד שגדל באייטיז על הטרילוגיה המקורית, אך אחרוני הג'דיי מכוון למכנה משותף כל כך נמוך, שאני לא יכול פשוט לקבל אותו כחלק מהמותג. מבחינתי, פרסומת ה"ג'דעיי" החדשה של "בזק" כתובה יותר טוב. מצטער.

ביקורת זו נכתבה על ידי גל פלודה


Did You Geek out Today?

  • שעון דארת' ויידר
  • בובות פופ אחרוני הג'דיי
  • לוח שנה סטאר וורס
  • ארנק פורג
  • גרביים סמל מחתרת
  • תחפושת סית'
  • תחפושת ריי

תגובות

במאמר זה

נגישות