סיקור מיוחד: יום קומיקס חינם 2016

יום החג השנתי של אוהבי הקומיקס, יום קומיקס חינם, חוגג יום הולדת 15. עשיתי את הדרך לתל אביב כדי לשים ידי על שלל, אבל חזרתי עם הרבה יותר מזה. סיקור מיוחד

כבר עשור וחצי ש"יום קומיקס חינם" חל כל שנה בסוף השבוע הראשון של חודש מאי. מה שהתחיל כרעיון בלבד בטור דעה שפורסם בארצות הברית הפך להיות תופעה עולמית, יום חג שמטרתו לעודד אנשים שלא כל כך מכירים את העולם העשיר של הקומיקס לקרוא חוברת בחינם ואולי, רק אולי, להצטרף למשפחה הגדולה של אוהבי הקומיקס ברחבי עולם. גם בארץ צויין יום קומיקס חינם ביום שישי האחרון. בניגוד למנהגי קמתי מוקדם בבוקר ויצאתי לסקר את האירוע. בסופו של יום חזרתי עם תמונות, חוויות, שלל ותחושה של אופטימיות.

התחנה הראשונה שלי הייתה בחנות קומיקס וירקות ששוכנת ברחוב המלך ג'ורג', תל אביב. ללא ספק, הדבר הראשון שאפשר להבחין בו אפילו מרחוק הוא התור העצום מול הכניסה לחנות. התור השתרך לאורך שלושה מבנים, כאשר יותר מפעם אחת עוברי אורח סקרנים עצרו כדי לשאול על מה כל המהומה. אפילו אני נאלצתי להסביר לתייר דובר אנגלית שהתעניין, ולהפתעתי הרבה הוא מיהר להצטרף לתור אחרי שהסברתי לו.

IMG_1626
(צילום: עדי פרל)

מי שלא ויתר ושרד את התור הגיע לבסוף אל הדוכן מחוץ לחנות שמחלק עד שתי חוברות בחינם לכל מי שמגיע. הדוכן הציע מגוון רחב של חוברות, החל מחוברות גיבורי-על שונות של מארוול ו-DC ועד לקומיקס ישראלי כמו זבנג. כן, גם התוצרת המקומית זכתה למקום של כבוד בדוכן. מי שרצה להיכנס לחנות עצמה כדי להנות מהמבצעים וההנחות נאלץ לחכות אפילו יותר זמן בתור, מאחר והיא הייתה מלאה בלקוחות כל הזמן והכניסה נחסמה לעתים קרובות כדי לשלוט בזרם האנשים שנכנסים אליה.

IMG_1630
(צילום: עדי פרל)

כדי שלא יהיה משעמם בזמן ההמתנה בתור, נערכו בחוץ תחרויות טריוויה מאולתרות בנושא קומיקס שהמנצחים בהן קיבלו חוברת נוספת במתנה. היו גם כמה אנשים שהלכו צעד קדימה בציון יום קומיקס חינם והגיעו מחופשים לדמויות האהובות עליהם.

fcbd16

התחנה הבאה שלי הייתה החנות קומיקאזה, שנמצאת לא רחוק משם בדיזנגוף סנטר. גם בקומיקאזה נהנו, לטוב ולרע, מתור ארוך במיוחד. אם מישהו עד עכשיו חשב שקומיקס מעניין רק נישה קטנה של מטורפים אצלנו בארץ, התור הזה הוכיח לו אחרת. גם דוכן החלוקה של קומיקאזה הציע מגוון יפה של חוברות לקחת הביתה, ביניהן חוברות של Serenity, האגדה של קורה ועוד. בנוסף, גם החנות של קומיקאזה הייתה מלאה בלקוחות והכניסה אליה הוגבלה בהתאם.

IMG_1642
(צילום: עדי פרל)

מי שרצה לשרוף קצת זמן בתקווה שיתקדם קצת התור היה יכול לגשת לאחד מאמני הקומיקס שהגיעו להנעים את זמנם של הממתינים ולבקש מהם לצייר למענם ציור. לדוגמה, ראיתי את היוצר ארז צדוק (מיקו בל – נער השיקויים) מאייר עבור מישהי שהמתינה בתור את דמותו של וי מונדטה, הפרוטגוניסט החתרני מהרומן הגרפי של אלן מור ודיוויד לויד שעובד לסרט קולנוע בשנת 2006.

IMG_1647
ארז צדוק בפעולה (צילום: עדי פרל)

בצהריים, אחרי שכבר עליתי על האוטובוס חזרה הביתה, ישבתי עם חיוך על השפתיים תוך כדי שאני מרפרף בעותק של One Punch Man שלקחתי איתי מהיום הזה. הרגשתי שמח בזכות השלל שלי, אבל גם יצאתי מהאירוע הזה עם תחושת אופטימיות לאור ההיענות הגבוהה של הקהל, ההתעניינות של סקרנים מסביב במתרחש ומההשקעה הרבה של שתי החנויות בתכנון היום הזה. נתראה בשנה הבאה.

 

תגובות

במאמר זה
נגישות