קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים או הנוקמים 3? [ביקורת]

יוליה מצדיעה ל"קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" על היותו הסרט הטוב ביותר מבין השלושה, על אף שהוא לא באמת מתמקד בגיבור-העל הפטריוטי

קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים

זה נכון מה שכולם אומרים – הסרט השלישי בסדרת קפטן אמריקה הוא הטוב ביותר עד כה. והסיבה לכך היא שהוא לא מתמקד בקפטן אמריקה, תודה לאל. כמי שנאלצה לראות את כל שלושת הסרטים באותו היום, הייתי אומרת שהעלילה דיי טרייה בזיכרוני, כך שאני זוכרת היטב את ההתרחשויות של שני הסרטים הקודמים ואני יכולה להגיד בביטחון מלא שהם, אם נאמר בעדינות, היו קצת משעממים ודיי רנדומליים בהתייחס לעלילה. לא כך בסרט הזה. הפעם, כריס אוונס לא צריך לשאת על כתפיו (הרחבות, יש לציין) את כל עול העלילה, אלא הוא יכול לחלוק אותו יחד עם חבריו הנוקמים, ובייחוד איירון מן.

ההסבר ההגיוני ביותר מבחינתי לכך שזהו סרט של קפטן אמריקה הוא זה – כאשר ספרו כמה זמן מסך קיבל כל אחד מהגיבורים, כנראה שאוונס עבר את כולם בדקה ופשוט החליטו לזרום עם זה. בכנות, אם הייתי נתקלת בסרט הזה בזפזופ אקראי בטלוויזיה, הייתי מניחה שאני רואה עוד סרט של הנוקמים או אפילו של איירון מן. כך שמבחינתי, אין באמת הצדקה לקרוא לסרט הזה קפטן אמריקה.

עלילת הסרט היא שילוב והמשך ישיר של קפטן אמריקה: חייל החורף והנוקמים: עידן אולטרון והיא מתרכזת בניסיון של האו"ם לגרום לנוקמים לחתום על הסכם, לפיו הם יהיו כפופים לגוף חיצוני שיפקח על מעשיהם ויחליט לגבי כל הפעולות העתידיות שלהם וזאת לאחר האסון (תרתי משמע) שהתרחש בסוקוביה בסרט הנוקמים הקודם. איכשהו, לעלילה הזאת הם הצליחו לדחוף את באקי, שוב, והנה לכם הסיבה האמיתית לכך שזהו סרט של קפטן אמריקה. באמת באקי, מספיק. לך הביתה. מיצינו. בכל מקרה, על רקע חילוקי הדעות הקשים בין טוני לסטיב, הנוקמים מתפלגים לשתי קבוצות ויוצאים למלחמת הרס האחד בשני, תוך שהם דואגים להתנצל זה בפני זה לפני ואחרי כל מהלומה שהם מנחיתים. שזה דווקא דיי משעשע.

קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים

את המחנה שרוצה לחתום על ההסכם מוביל איירון מן (מפתיע, אני יודעת) ואת המחנה שמתנגד מוביל קפטן אמריקה. טוויסט יפה, בעיקר בגלל שהיה מצופה מכל אחת מהדמויות דווקא למהלך ההפוך. הפיצוץ ביחסים בין קפטן אמריקה לאיירון מן היה רק עניין של זמן ורמזים לכך ראינו כבר בסרטי הנוקמים. אולי אני לא יכולה להכריע בסוגיה מי משניהם צודק, אבל רק אציין זאת מבלי להיכנס לספויילרים – קפטן אמריקה אינו טלית שכולה תכלת והוא עושה מעשה מאוד מלוכלך לאיירון מן. אני, אישית, לא הייתי סולחת. ולא, אני לא משוחדת לטובתו של איירון מן. למרות שהסרטים שלו לדעתי, הרבה יותר טובים מאלו של קפטן אמריקה. והוא מצחיק. אבל לא, אני לא משוחדת. תראו את הסרט ותבינו.

בקיצור, רוב הסרט החבר'ה רבים – זה עם זה, עם אחרים, עם עצמם ומה לא – והם עושים את זה בצורה מופלאה. סצנת הפתיחה של הסרט היא מהמרשימות שראיתי בתקופה האחרונה ואולי בכלל. אולי זה בגלל שכולם משתמשים בידיים וברגליים שלהם לשם שינוי, במקום לפוצץ דברים בעזרת פצצות, רובים, מסוקים ושלל כלי נשק אחרים שמוציאים את כל הכיף. מי שהכי הרשימה אותי בסצנות הקרב זו סקרלט ג'והנסון, או הכפילה שלה, אני לא יודעת, אבל כל הכבוד על ההשקעה.

קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים

ולעניין אחר ולא פחות חשוב – הופעת הבכורה של טום הולנד (בלב הים) כספיידרמן. תשמעו, אחרי מה שראיתי, אני מתקשה מאוד לשמור אמונים לטובי מגווייר כספיידרמן הנצחי והבלתי מעורער. הולנד בהחלט מספק את הסחורה והדינמיקה שלו עם רוברט דאוני ג'וניור מעולה. ודודה שלו (דודה מיי, כן?) היא לא אחרת ממריסה טומיי. אם אני מתלהבת, תארו לכם איך טוני סטארק הגיב כשראה אותה. הדבר היחיד שהפתיע אותי זאת העובדה שפיטר פארקר הוא נער מתבגר בנקודת הזמן שבו מתרחש הסרט הנוכחי. ולמרות שזה תמוה בעיניי, הפרט הקטן הזה ממש לא גורע מהמשחק המצוין של הולנד ואני מחכה בקוצר רוח לסרט שיוקדש לדמות שלו. סליחה, טובי. וזה לא הכל. גם אנטמן, שכמובן מגולם על-ידי פול ראד, מגיע כדי לעזור לנוקמים להילחם זה בזה כמעט עד מוות. על הדרך הוא מספק לנו כמה אנקדוטות והפתעה אחת מגניבה ביותר.

קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים

בגדול – הסרט החדש של הנוקמים… סליחה, קפטן אמריקה, הוא סרט מעולה, מצחיק, מלא אקשן ומלא באקי, למי שלא כבר נמאס ממנו. בקיצור, פשוט לכו לראות אותו.

תגובות

במאמר זה

נגישות