מהיר ועצבני 8 – כיפי וגנרי גם אחרי עשור וחצי

זוהר צלח מסביר בביקורת שלו מדוע סדרת סרטי "מהיר ועצבני" הפכה למפלצת מזומנים בקופות ולמה ג'יימס בונד צריך להתחיל להציץ מעבר לכתף

זה התחיל כסרט די מצליח שזכה לשני המשכים די כושלים שכמעט והרגו את המותג, אבל אז הגיע הסרט הרביעי שהפך את המותג מהיר ועצבני למפלצת קולנועית. כיום, 16 שנים אחרי הסרט הראשון, הפכה סדרת סרטי מהיר ועצבני לאחת מסדרות הסרטים הכי מצליחות בהיסטוריה עם הכנסות של יותר מ-4.5 מיליארד דולר ברחבי העולם.

אז איך הפכה סדרת סרטי אקשן זניחה יחסית למותג קולנועי כל-כך חזק? משהו בשילוב של מכוניות, בחורות, אקדחים, אקשן מוגזם ודמויות שקשה מאוד לא לאהוב אותן גורמים לכך שמיליוני מעריצים ברחבי העולם (ובישראל במיוחד) נוהרים לבתי הקולנוע כדי לראות את דום, לטי, הובס והחברים מנסים להתמודד עם עוד אתגר.

עלילת הסרט החדש נפתחת בקובה, שם לטי אורטיז (מישל רודריגז) ודומיניק טורטו (וין דיזל) מבלים את ירח הדבש שלהם. אלא ששם פוגש דומיניק את סייפר (שרליז ת'רון, מקס הזועם: כביש הזעם), טרוריסטית סייבר עם תכניות גדולות להשמדה המונית שמתאימות הרבה יותר לסדרת ג'יימס בונד מאשר למהיר ועצבני. אותה סייפר סוחטת את וין דיזל ואף גורמת לו לבגוד בדבר היחיד שקדוש לו – המשפחה שלו (כלומר, החבורה כולה), שנאלצת לעמוד במשימה הכי קשה שלה עד היום – לעצור את המנהיג לשעבר שלהם.

מלבד לטי ודום, מהיר ועצבני 8 כולל את כל הדמויות האהובות והמוכרות מסדרת הסרטים כמו לוק הובס (דווין "דה רוק" ג'ונסון), טאג' (הראפר לודאקריס), רומן פירס (טייריס גיבסון), דקארד שואו (ג'ייסון סטיית'האם) ועוד כמה הפתעות. הדמויות בסדרת הסרטים תמיד היו אחד הדברים היותר טובים בהם. לכל אחת מהדמויות יש אפיון שונה, אידאולוגיה, ערכים ואיכויות שונות שהיא מביאה לסרט ומערכות היחסים ביניהם הרבה יותר מורכבות ומעניינות מהקרדיט שהן מקבלות בדרך כלל.

זה גם הסרט הראשון בסדרה ללא פול ווקר ז"ל שגילם את בריאן, דמות מפתח בסדרת הסרטים שנאלצה להיעלם מהמסך בשל מותו בטרם עת. החבורה חסרה את החינניות של ווקר ואת הכריזמה האדירה שהוא מביא למסך ויהיה מעניין לראות איך ינסו למלא בסרטים הבאים את החור הזה.

בסרט הזה, ההתמקדות המרכזית היא הקונפליקט של וין דיזל שנאלץ לבגוד בפמליה שלו ולהתמודד מולם וזה פשוט מתרסק. התסריט, שבמרכזו עומד הקונפליקט של דום, דורש וין דיזל להפגין קצת יותר אופי ויכולות משחק ממה שהוא בדרך כלל עושה. וין דיזל הוא שחקן אקשן נהדר, כריזמטי בטירוף, אבל הוא פשוט לא שחקן דרמטי. כל סצנה שמערבות אותו ואת לטי באיזושהי קונוטציה דרמטית פשוט מתרסקת.

מנגד, הדמות של סייפר היא אולי הדבר הכי טוב בסרט הנוכחי. למרות כתיבה יחסית גנרית ("אני האקרית מרושעת שרוצה לשים את היד על נשק גרעיני ומברברת הרבה דברים פילוסופים כדי שאראה חכמה"), משהו בה עובד. אולי זה הריענון שבדמות שרוצה יותר מלגנוב מכוניות, אולי זו העובדה שמדובר בדמות נשית חזקה ואולי בגלל ששרליז ת'רון משחקת טוב גם כשהיא לא ממש מתאמצת ונותנת מעצמה אקסטרה.

מבחינת סצנות אקשן, מדובר אולי בסרט עם הכי פחות סיקוונסים של אקשן בסדרה וזה דווקא עובד לטובת הסרט. מלבד העובדה שזה נותן מקום לתסריט להתפתח ולהתקדם בצורה מעניינת, זה בעיקר הופך כל סיקוונס למשמעותי והתוצאה היא שאנחנו מקבלים בסרט הזה שניים מקטעי האקשן הטובים בסדרה: הראשון הוא סצנת האקשן בכלא האדירה בכיכובם של שניים משחקני האקשן הכי טובים שפועלים היום, דווין ג'ונסון וג'ייסון סטיית'ם; והשנייה היא סצנת המכוניות האוטומטיות, שהיא לא רק מקורית מאוד אלא גם עשויה נהדר.

גם סיקוונס הסיום של הסרט ברוסיה עשוי נהדר ומספק את הסחורה, אבל משהו בסיום הכללי של הסרט לא עובד. התחושה היא שהסרט בונה משהו מעניין ומציג אתגר באמת גדול לחבורה של דום אבל בסוף בוחר בפתרון פשוט שממש רחוק מלספק את הסחורה ומונע מהסרט השמיני להתברג בטופ של סרטי הסדרה, למרות הבעיות שלו.

בשורה התחתונה, מהיר ועצבני 8 הוא סרט די מוצלח. נכון, יש לו מעט בעיות כמו כתיבה גנרית של הנבלית הראשית ושחקן ראשי שנדרש לעשות דברים שאין לו את היכולות לעשות אותן, אבל עלילה מעניינת יחסית יחד עם סצנות אקשן אדירות הופכות את הסרט למוצלח בסה"כ שפשוט כיף לראות. שני סרטי המשך כבר מתוכננים לצאת בשנים הקרובות, ואם הסרטים האלה ימשיכו להכניס כל-כך הרבה כסף, את הרכבת (או מטוס או מכונית או צוללת) הזו לא יהיה אפשר לעצור.

תגובות

במאמר זה

נגישות