Total War: Warhammer 2 – מסובך אבל כיפי [ביקורת]

Total War Warhammer 2 הוא משחק אסטרטגיה סבוך במיוחד. האם הוא עדיין מצליח להיות כיפי או שהוא שוקע תחת כל הטקטיקה המסובכת הזו?

לפעמים קצת קשה לזכור מי נמצא איתנו יותר זמן, סדרת משחקי Total War או משחקים בעולם של Warhammer. סדרת Total War פרצה לתודעה עם המשחק Shugon: Total War שיצא בשנת 2000, והביא איתו סוג חדש של משחקי אסטרטגיה שנותנים לכם לשלוט על צבאות ענק עם מאות ואלפי חיילים, בלי הצורך של לשלוט בכל אחד מהם בנפרד. מאז אותו משחק שהתרחש ביפן העתיקה, משחקי הסדרה ביקרו ברומא העתיקה, בתקופת נפוליאון ובימי הביניים בין השאר, כולם תרחישים מבוססי מציאות, הגיעה בשנה שעברה אל העולם הבדיוני של משחק התפקידים הוותיק Warhammer, ועכשיו, קצת יותר משנה מאז המשחק ההוא, יוצא משחק ההמשך שלו.

סדרת משחקי התפקידים השולחניים Warhammer 40,000 הומצאה בשנת 1987, והגיע אל משחקי המחשב כבר ב-1995. רוב המשחקים בסדרה בשנים האחרונות היו משחקי אסטרטגיה מהירים בזמן אמת, שהתאימו מאוד לאקשן ולאווירה האלימה שמלווה את הסדרה, ו-Warhammer Total War של שנה שעברה היה סוג של חזרה אל המקורות ואל המשחקים האיטיים והמחושבים יותר.

בניגוד למשחק הקודם, Warhammer 2 מכיל קמפיין שלם עם עלילה, סעיף שמתקן את אחת מנקודות הביקורות החמורות של המשחק הראשון. כל אחד מארבעת הצבאות במשחק מנסה לכבוש את הוורטקס שבעזרתו אפשר יהיה להחזיר את השלום לעולם (או להשתלט על העולם, תלוי בצבא ובמטרות שלו), מטרה שמוסיפה לא מעט מתח ודחיפות להמשיך לשחק.

בניגוד לרוב המשחקים שמתרחשים בעולם של Warhammer, שכמעט תמיד מציגים לנו את שני הגזעים הכי נפוצים בעולם, בני האדם והאורקים, המשחק החדש מציג ארבעה צבאות מוכרים קצת פחות, לפחות למי שלא משחק את משחקי השולחן, שכל אחד מהם שונה למדי מהאחרים. למרות ששניים מהגזעים במשחק הם אלפים, מדובר באלפים משני סוגים שונים לגמרי. ה-High Elves הם צבע יוקרתי ומהודק של יחידות יקרות וחזקות, שנלחמות היטב, אבל בדיוק רב שמצריך המון תכנון. ה-Dark Elves לעומתם הם יוצרים צמאי דם שנלחמים בעזרת מפלצות נוראית, שמחזקות יותר ויותר ככל שהן שופכות יותר דם. אנשי הלטאה מזכירים בארגון הצבא שלהם צבאות ימי ביניים עתיקים, עם המוני חיילים שצועדים במבנים סדורים ומאורגנים ואילו גזע ה-Skaven הם סוג של נחיל יצורים שנסמך על כמות של חיילים הרבה יותר מאשר האיכות שלהם, עם המון חיילים חלשים שמציפים את האויב מכל כיוון.

אחד הדברים הכי כיפיים במשחק הוא ארגון הצבא שלך לפני הקרב. הטקטיקות בהן תציבו את החיילים בשדה הקרב לפני תחילתו משפיעות על כל מהלך הקרב עצמו, וכיף במיוחד לראות את התוכניות המחושבות היטב שלכם יוצאות לפועל ומפתיעות את האויב. לפעמים הקרבות האלה יכולים להימשך יותר מדי זמן, מה שיכול מעט להעיק, אבל זה חלק מהעניין במשחקי אסטרטגיה שכאלה.

Total War: Warhammer 2 הוא משחק מסובך. מסובך מאוד אפילו. מעריצי סדרת משחקי האסטרטגיה Dawn Of War, שמתרחשת גם היא באותו עולם, ומצפים למשחק שיהיה דומה להם באקשן ובמהירות צריכים להיזהר. המשחק הזה מסובך, מורכב ואיטי הרבה יותר. הוא מכיל המוני תפריטים, שתבלו בהם לא מעט זמן, בין אם כדי לגלות את הכוחות של הגיבורים שלהם, לבנות את הערים שלכם, לבחור חפצים שישפרו את הכוחות שלכם ועוד המוני דברים, שכולם קורים בתפריטים על גבי תפריטים שיצריכו מכם לא מעט קריאה. המשחק הזה ידרוש מכם לא מעט סבלנות וריכוז, וקל מאוד לעשות טעויות שיהרסו לכם את כל עתיד המשחק רק בגלל שקצת חלמתם, מיהרתם או ניסיתם לדלג על משהו. לא פעם המשחק יתיש אתכם וירגיש כמו עבודה הרבה יותר מאשר משחק, ולפעמים יש תחושה שאולי היה כדאי קצת לעשות פה "הנחות" לאדם הפשוט שלא יכול לנהל מאות משתנים בבת אחת.

Total War: Warhammer 2 הוא כנראה המשחק הכי כיפי ונגיש בסדרת המשחקים הוותיקה הזו, בזכות הקמפיין והצבאות המעניינים. בסופו של דבר מדובר עדיין במשחק אסטרטגיה עמוק ומסובך במיוחד, אבל מי שמוכן לשקוע בו, יקבל קרבות אדירים בין צבאות ענק, שאף משחק אחר עדיין לא מסוגל לספק.

תגובות

במאמר זה

נגישות