ממכר מאי פעם: פוטבול מנג'ר 2018 הוא קפיצת מדרגה

עם מערכת סקאוטינג חדשה ועוד כמה שינויים נהדרים, המשחק פוטבול מנג'ר 2018 מרגיש המציאותי ביותר בסדרת משחקי הניהול הפופולרית

הנה הגיע שוב הזמן הזה בשנה, הזמן בו אני מוצא את עצמי יושב שעות ומחפש שחקנים, בודק מערכים ומתרגש לקראת המשחקים. לא, לא מדובר בעוד שבת של כדורגל שמרתקת אותי לטלוויזיה אלא בגרסה החדשה של המשחק פוטבול מנג'ר שמצליחה שוב לרתק אותי למחשב.

הסוד הגדול של סדרת המשחקים הפופולרית הוא די פשוט – היסודות הבסיסיים עליהם המשחק בנוי נשארו פחות או יותר זהים במשך השנים ומדי שנה מתמקדים בכמה דברים שאותם משפרים כדי ליצור חוויה מציאותית ושלמה יותר.

השינוי הגדול והמשמעותי ביותר הוא שדרוג נושא הדינמיקה הקבוצתית. עד היום, הנושא היה מעורפל ולא תמיד היה ברור למה שחקנים מרוצים/לא מרוצים אך בגרסה החדשה הגיע השינוי המיוחל. כעת, לכל פעולה שתעשה כמאמן, מהחתמת שחקן מסוים, דרך בה דיברת על שחקנים במסיבת עיתונאים ועד לשיטת המשחק שלך – תהיה השפעה ישירה על השחקנים ותוכל לדעת בדיוק איך זה משפיע ועל מי. מצב הדינמיקה החדש גם מאפשר לראות את ההיררכיה החברתית בקבוצה – מי נחשב למוביל בקבוצה, מי חבר של מי ופחות מסתדר בקבוצה – הכל כדי לעזור לבנות קבוצה בריאה ומגובשת.

שיפור נוסף ולא פחות חשוב הוא השיפור של ה-AI במשחק. כעת, גם המנג'ר שמתנהל מולך ידע להתאים את עצמו אליך ולא יהיה סטטי לגמרי – חילופים הגנתיים במידת הצורך, התאמת שיטת המשחק למאמן שממול, משחק על תוצאה וכמובן מלחמה פסיכולוגית לפני המשחק – במשחק פוטבול מנג'ר 2018, המאמנים חכמים מאי פעם.

המערך הרפואי כולו עבר גם כן שינוי עם מרכז רפואי חדש שמאפשר לך להבין את סוגי הפציעות, כולל פירוט גרפי של גוף האדם ומיקום הפציעה המדויק, וכן איך לנסות ולמנוע אותם כמו סוגי אימונים שיכולים לעזור, איזה שחקנים רגישים יותר למתיחות וכו'.

אך באופן אישי, השיפור הגדול והחשוב ביותר לדעתי הוא במערכת הסקאוטינג. במשך שנים מערכת הסקאוטינג של המנג'ר הייתה תקועה במקום והרגישה די מסורבלת והשנה הגיעה השינוי המיוחל. המערכת עברה שינוי דרסטי ועכשיו יש לך את האפשרות לתקצב את הסקאוטינג עצמו וזה כמובן משפיע על הדברים – תקציב נמוך פירושו חיפוש במקומות קרובים כמו הליגה שאתה משחק בה ומדינות שכנות – תקציב גבוה יאפשר לעשות סקאוט כמעט בכל מקום בעולם. תהליך הסקאוטינג למציאת "המושלם" לקבוצה שלך הוא כעת לא רק תהליך טכני של מציאת השחקן עם הציון הגבוהה ביותר אלא כזה שמתאים בדיוק לסגנון המשחק שלך, בעל היכולות הספציפיות שאתה מחפש ובהתאם לשינויים האחרים – כזה שמתאים גם לדינמיקה הקבוצתית.

כמישהו שעד לפוטבול מנג'ר 2017 היה חסיד של מצב הדו מימד ובשנה שעברה עשה סוף סוף את המעבר, כיף לראות קפיצה גרפית מרשימה גם השנה. זה עדיין לא פיפא או פרו אבושלן סוקר מבחינה גרפית, אבל זה נראה טוב מספיק כדי שנבין איך הגולים נראים וזה תוקע את המשחק הרבה פחות בשנה שעברה.

בשאר החזיתות המשחק עבר שינויים מינוריים יחסית – נושא המדיה החברתית כעת טיפה ביקורתי יותר, וכולל גם התייחסויות אינדיבידואליות להוראות טקטיקות על שחקנים מסוימים. למשל אם כמאמן החלטת ששחקן מסוים צריך להעביר יותר כדורי רוחב ואתה לא תשנה את זה לאורך זמן, אתה תקבל ביקורת מאוהדים על כך.

גם באזור הטקטיקה והוראות כמו למשל תפקידים חדשים בכל עמדה ואפשרויות טקטיקיות כמו לבקש מהקשרים שלך לזוז לצדדים או מהווינגרים להתקרב יותר לאמצע שמאפשרות יכולת לבנות טקטיקה יותר מפורטת. עם זאת, מצב מתן ההוראות תוך כדי משחק עדיין מעט מסורבל ומתן הוראות טקטיות במהלך המשחק מרגיש כמשהו שעדיין אפשר ללטש.

בשורה התחתונה, פוטבול מנג'ר 2018 הוא קפיצת מדרגה מרשימה בסדרת המשחקים הפופולרית עם מתיחת פנים בכמה מהדברים החלשים ביותר במשחק. המשחק עדיין שומר על מקומו כשסימולטור האימון מדויק ביותר ואף מקרב את עצמו צעד אחד קדימה לחוויה מציאותית. כמשחק שמשמש כמאגר מידע לסקאוטים של קבוצות אמיתיות (ואף "גילה" את רוברטו פרמינו, שחקן אלמוני אז שכיום מככב בליברפול) יהיה מעניין לראות איך הליטוש בנושא הזה השנה ישפיע בסופו של דבר על המשחק האמיתי.

תגובות

במאמר זה

נגישות