פוטבול מנג'ר 2017 – כבר לא המשחק האיטי והמסורבל של פעם

זוהר צלח, מעריץ מושבע של המותג, מצד אחד מרוצה מהעבודה שהמשחק האחרון בסדרה, פוטבול מנג'ר 2017, העלה הילוך, אך מצד שני חש שהוא עדיין סובל מבעיות מסויימות

בעשר שנים האחרונות שלי כגיימר הרבה דברים השתנו – עברתי מפרו לפיפא, התחלתי לשחק יותר משחקי רשת מאשר משחקי קמפיין והטעם הכולל שלי במשחקים השתנה, אך דבר אחד נשאר קבוע – האהבה שלי לפוטבול מנג'ר. משחק ניהול הכדורגל המפורסם מאפשר לך לבדוק את יכולות ניהול הקבוצה שלך בכל רמה שהיא – אם זה לגרום לקבוצה כמו ריאל או ברצלונה להישאר בטופ העולמי, אם זה ליצור סיפור סינדרלה משלך בדומה לזה של לסטר ואם זה להפוך את הפועל תל-אביב לקבוצה אירופאית ליגיטימית– מנג'ר מאפשר לך ליצור את הסיפור המעניין אותך. בימים אלה מגיע לחנויות פוטבול מנג'ר 2017, המשחק החדש בסדרת המנג'ר שמגיע עם לא מעט ציפיות בעקבות שינויים שנוספו למשחק.

כשחקן מנוסה, אני לא אוהב לבחור קבוצות חזקות מדי כמו ריאל מדריד או מנצ'סטר סיטי אלא מעדיף לשחק עם קבוצות בינוניות והפעם בחרתי לפתוח את השמירה עם סאות'המפטון האנגלית. אגב, כבר בטעינת משחק בפעם הראשונה רואים תוספת קטנה, כשהשנה ניתן לעצב את המנג'ר (או המנג'רית) שאתה רוצה להיות כולל אפשרות לעלות את תמונת הפנים שלך שעובדת לא רע בכלל.

אחד השינויים המרכזיים שמציג פוטבול מנג'ר 2017 הוא תוספת הרשתות החברתיות. אם במנג'רים הקודמים היינו יודעים מה קורה בעולם הכדורגל דרך לוח ההודעות ומה האוהדים חושבים רק דרך נציג האוהדים, מנג'ר 2017 מכניס את הרשתות החברתיות לתמונה. העפתם שחקן מסויים מהקבוצה? החתמתם כשרון כלשהו? אתם ברצף הפסדים או ברצף ניצחונות? האוהדים יגידו לכם בדיוק מה חושבים על זה. הרשתות החברתיות מראות גם תגובות לאירועים ברחבי עולם הכדורגל ולמעשה יכולה לשמש כמעין מגלה כישרונות נוסף. בעיניי מדובר בתוספת מבורכת שמגיעה אולי קצת באיחור (חשיבותן של הרשתות החברתיות בעולם הכדורגל הוא חשוב כבר כמה שנים), אבל עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא.

ss_3626b0cd7219ca9e0a9a6dc0ae3f1308bf991701-600x338

אחת הטענות העיקריות כלפי פוטבול מנג'ר היא האיטיות שלו: הימים עוברים לאט, פגישות הצוות לוקחות זמן ובכלל, עם השנים המשחק הפך ליותר ויותר איטי. אך השנה מדובר בעניין שונה לגמרי וזה אולי השיפור הכי גדול של פוטבול מנג'ר 2017. המשחק פשוט נטען ועובד מהר יותר וגם פגישות צוות הופכות ליעילות יותר עם אפשרות לענות לכולם במסך אחד במקום עשרות נושאים מתחלפים.

בכל מה שקשור למשחקים עצמם ישנו שיפור עצום בגרפיקה ואני, בתור חסיד של המשחק עוד כשהיה דו-מימדי עשיתי את המעבר סוף סוף לתלת-מימד בזכות הגרפיקה המשופרת. זוויות הצילום והאנימציות החדשות גורמות למשחק להיראות סוף סוף ריאליסטי. נכון, אף אחד לא משחק מנג'ר בגלל הגרפיקה אבל העובדה שסוף סוף ניתן לראות בבירור מצבים ומהלכים עוזרת להבין טוב יותר איך השחקנים שלך משחקים ותורמת המון לחוויית המשחק הכללית.

אך ישנם גם תוספות חדשות שלא עובדות, תוספות שההרגשה היא שהוספו רק בשביל להגיד שיש פיצ'רים חדשים במשחק. דוגמא לזה היא האפשרות לשיחות מקדימות עם שחקנים לפני חוזה, שיחות בהם השחקנים מציבים תנאים שונים להצטרפות ביניהם חיזוק של עמדות מסוימות במגרש, הבטחה לסטטוס בקבוצה (למשל שחקן שרוצה הבטחה להיות שחקן מפתח) ועוד דברים שונים. בעיניי מדובר בתוספת מיותרת שכן השיחות עם הסוכן של השחקן לגבי מעבר שלו מספיק מפורטות ומכסות את כל הדברים הרלוונטיים.

ss_6d9eee2cf2d0d9574155f35f5b1120ebbd89f952-600x338

מצב ה"פנטזי דראפט", שהוצג לראשונה בשנה שעברה עברה ומציע אתגר שונה בו כל מאמן מקבל תקציב זהה ובוחר שחקנים ללא קשר לקבוצות בהן הם משחקים במציאות, עבר גם הוא שינוי וכעת מאפשר משחק גם מול המחשב ולא רק ברשת. בנוסף לכך יש אפשרות לבצע דראפט נוסף באמצע העונה בשביל ליצור קצת יותר דרמה וכן לרענן את המשחק. כמו כן, ישנם שיפורים קטנים בכל מה שנוגע לדינמיקה של המשחק (התנהלות מול התקשורת, מול שחקנים ומול ההנהלה) וכן שיפור בניתוח המשחקים שמאפשרים לנהל קבוצה בצורה מדויקת יותר.

אחרי כיותר מ-19 שעות משחק (זמן אפסי לשעות משחק) אני יכול להגיד שיש שיפור מהמשחק של שנה שעברה אך עדיין התחושה הכללית היא שהמנג'ר מציע עוד מאותו דבר (לא דבר רע אם תשאלו את המעריצים הכבדים). עם זאת, השיפור העצום במהירות המשחק יחד עם השיפור הניכר בגרפיקה והתוספת המבורכת של הרשתות החברתיות פוטבול מנג'ר 2017 הוא כן שדרוג ראוי למשחק הקודם.

תגובות

במאמר זה

נגישות