פיפא 20 הוא משחק כדורגל בליגה אחרת

עם שינויים משמעותיים שהוכנסו במשחקיות ועם מצב המשחק החדש VOLTA שעושה קאמבק לקט-רגל, פיפא 20 מצליח להיות משב הרוח המרענן של המותג

פיפא 20

בעשור האחרון בוצע מהפך. אחרי שנים של שליטה בלתי מעוררת של סדרת פרו אבולושן, סדרת משחקי פיפא השתפרה באופן הדרגתי והפכה לסדרה האיכותית והפופולארית יותר. אלא שבשלוש השנים האחרונות משהו השתנה: בעוד סדרת משחקי פרו אבולושן משתפרת משנה לשנה סדרת משחקי פיפא לא עשתה התקדמות משמעותית והפער צומצם. אם זה לא מספיק, השנה EA (יצרנית משחקי פיפא) קיבלה מכה קשה מקונאמי (יצרנית משחקי פרו אבולושן) כשזאת רכשה את הזכויות קבוצת יובנטוס בה מככב הכדורגלן המפורסם בעולם – כריסטיאנו רונאלדו. אז לכל החוששים, אסיר דאגה מליבכם ואספר כי הכוכב הפורטוגזי ושאר כוכי יובה עדיין כאן עם פיפא 20, אבל הגברת הזקנה הפכה ל- Piemonte Calico והאמת? זה לא מרגיש אותו דבר לשחק איתם.

המשחקיות של פיפא 20 עברה שינוי מהותי והיא שונה מאוד מזאת של המשחקים הקודמים. זה מתבטא קודם כל במשחק ההגנה, שהפך למשוכלל מאוד וכתוצאה מזה לקשה ומתסכל אך גם לריאליסטי יותר. גם מערכת המסירות עברה ליטוש ודורשת יותר דיוק. בנוסף, גם הבעיטות החופשיות והפנדלים שונים משמעותית בהשוואה למשחקים הקודמים. לוקח לא מעט זמן להתרגל לשינויים האלה, אבל בסה"כ הם יוצרים חווית משחקת מעניינת ובעיקר מאתגרת יותר. כשמוסיפים לזה את השיפור בכל מה שקשור לפער בין נתוני השחקנים, כל שלמשל שחקן חלש פיזית יתקשה להתמודד מול שחקן חזק פיזית, אפשר להגיד בפה מלא כי המשחק הפך למציאותי יותר. שיפור ניכר נוסף הוא בגרפיקה, בעיקר בפרצופים של השחקנים בסרטוני המעבר, אשר דומים יותר לשחקנים במציאות.

אחד מהתוספות שעוררו הכי הרבה עניין לקראת יציאת פיפא 2020 הוא מצב ה-VOLTA, שמביא לסדרת משחקי הכדורגל הפופולארית את הקט-רגל לראשונה מאז משחקי FIFA Street המיתולוגיים. ראשית, מגיעה מילה טובה ל-EA. נראה שהביקורת מצד הקהל על סופר ההתמסחרות מצד החברה, שחיבקה גישת התוספות בתשלום ואת ה"Pay2Win", עזרה שכן פעם, FIFA Street הייתה מקבלת משחק נפרד.

ראשית, המשחקיות במצב החדש קצת יותר משוחררת כשההרמות, המסירות ואפילו התרגילים קצת חופשיים (פרי סטייל) מבמשחק הרגיל. מצאתי את עצמי משחק זמן לא מבוטל במצב החדש ואני חייב לומר שמדובר בתוספת מבורכת ומרעננת, שבהחלט משדרגת את המשחק. ה-VOLTA השנה מחליף את המסע של אלכס האנטר שהיה חלק משלושת המשחקים האחרונים, ומציג סיפור חדש בו דמות שאנחנו השחקנים בונים מנסה להתקבל לקבוצת כדורגל רחוב מפורסמת, במטרה להפוך לכוכבי הרשת הגדולים הבאים. לצערי, הסיפור השנה אפילו לא קרוב ברמתו לזה של אלכס האנטר ומציג עלילה שטחית ולא מעניינת כלל ואפילו קצרה מאוד (6-7 שעות משחק בערך). מה שכן, מבחינת התוכן המשחקי, היא בהחלט מהנה.

מצב הקריירה המאוד פופולארי ממשיך להיות דומה מאוד לאלה משנים קודמות, ומאפשר להיות לבחור בין להיות שחקן, להתחיל את הקריירה עד הפרישה ואז להתחיל קריירת אימון או להתחיל כמאמן. בעוד מצב השחקן מביא משהו ייחודי, למשחק מצב המאמן מרגיש כמו גרסה מאוד שטחית לפוטבול מנג'ר הפופולארי, שמספק חווית אימון עמוקה וריאליסטית בהרבה.

מצב המשחק הפופולארי "Ultimate Team" גם הוא לא זכה לשדרוגים יותר מדי משמעותיים אבל האמת? הוא גם לא צריך, מצב המשחק האהוב הגיע כבר לפני שנתיים לנקודה מאוד גבוהה, הן מבחינת האיכות והן מבחינת הפופולאריות שאין צורך ממשי לגעת בו. השינויים שכן נעשו הם בעיקר קוסמטיים כמו שינויי ממשחק (שבנתיים האמת מרגישים לי פחות נוחים) וכן תוספת מבורכת של House Rules (שהתווסף למשחקי הסינגל פלייר בשנה שעברה) למשחקי ידידות מול חברים ברשת. התוספת הזו אמנם לא תעזור למי שמשקיע המון באולטימט טים, שכן היא לא שווה הרבה "Coins" במשחק, אבל היא בהחלט מספק שעות של כיף. אחד המצבים היותר כיפים ב-"House Rules" הוא ה-" "Mystery Ball. במצב המשחק הזה מקבלים כדור שלמעשה שנותן בוסט לאחד מהאספקטים המרכזיים של השחקן ששולט בכדור – בעיטה, דריבל, מסירה, ריצה וכו'. ישנו גם כדור אחד שמחזק את כל האספקטים האלה, והופך את המשחק למוזר ומהנה במיוחד.

בשורה התחתונה, פיפא 20, בניגוד לקודמו, כן מציג שינוי מהותי במשחקיות וכן מביא איתו משב רוח מרענן בדמות מצב ה-VOLTA. יכול להיות שלמעריצים הוותיקים של המותג יהיה קשה מעט להתרגל לשינויים הדרסטיים במשחקיות, במיוחד לאלה שנוגעים להגנה, אבל בסופו של דבר הם משפרים את חווית המשתמש ולגמרי מצדיקים רכישה של המשחק.

 

תגובות

במאמר זה

נגישות