נקו את הלו"ז – Civilization 6 ישאב מכם כל רגע פנוי

את רומא לא בנו ביום אחד, והאימפריה החדשה שלכם במשחק Civilization 6 תעניק לכם שעות על גבי שעות של הנאה אם תצליחו להתמיד בטיפוחה

סדרת משחקי Civilization היא סדרת משחקים די מדהימה. מצד אחד, היא סדרה שכבר קיימת 25 שנה ואפשר לקבל את ההרגשה שלא הרבה השתנה בה מאז שנוצרה. מטרת המשחקים נשארת זהה בכל פעם: לקחת את השבט הקטן והקדום שאתם עומדים בראשו ולהפוך אותו לציויליזציה ענקית ומשגשגת שכובשת את העולם כולו ואפילו את הכוכבים. שיטת המשחק נשארה גם היא זהה באופן מפתיע למדי. משחק בתורות, בלי לחץ, מהירות או דחיפות, דבר שכמעט ולא נשמע בתקופה שלנו שכולה משחקים מהירים שמספקים לשחקנים סיפור מיידי.

מן הצד השני, די מדהים לראות עד כמה הסדרה בכל זאת התקדמה ועד כמה היא מצליחה להתאים את עצמה בכל פעם מחדש לתקופה, ולהרגיש נוסטלגית ו"של פעם" מצד אחד, אבל גם מעודכנת ומעניינת מן הצד השני.

Civilization 6 הוא מסוג המשחקים שדי קשה להתחיל לשחק בהם ולהתמכר אליהם, אבל ברגע שזה קורה, כמעט בלתי אפשרי להניח אותו. המושג "רק עוד תור אחד" יקבל אצלכם משמעות חדשה אם רק תצליחו להתמיד בתחילת המשחק, שאיכשהו, גם אחרי כל השנים האלה, מצליחה להרגיש גם משעממת וגם עמוסת פרטים מדי.

במשחק החדש מנסים לשפר עוד יותר את חווית ההתחלה. קודם כל, כמו תמיד, תצטרכו לבחור מנהיג לעם שלכם, ובעצם דרך כך את העם אותו תשחקו (מצרים, בריטים, צרפתים וכן הלאה). הפעם הבחירה קצת ברורה יותר מהמשחקים הקודמים בסדרה. לכל מנהיג יש מטרות ואופי שונה, כמו גם בונוסים שונים למשחק, שמוסברים הפעם בפירוט, ומקלים על ביצוע בחירה שתתאים טוב יותר לסגנון המשחק האישי שלכם. שלבי הדרכה נעימים ומועילים במיוחד, שמסבירים בדרך מאוד ברורה את הררי המידע ששחקן חדש צריך לספוג. מה שנראה בהתחלה כמו משחק רגוע ונעים, מתפתח די מהר למשחק שדורש דילוגים בין המון אינפורציה, עצי טכנולוגיה, ערים, קרבות ומה לא. עד שכל העומס הזה מגיע, צפו לקצת שעמום בצורת המון תורים שכמעט לא קורה בהם כלום, כשאתם בסך הכל עיר אחת או שתיים, שצריכה להמתין לפעמים 20 תורים עד שהמבנה שהיא התחילה לבנות יסתיים.

https://www.youtube.com/watch?v=qvBf6WBatk0

מי שיצליח לשרוד את ההתחלה המעט משעממת הזו של Civilization 6, מבטיח לעצמו עולם ומלואו, תרתי משמע. די מהר תגלו איך אתם מצליחים לשלוט בעולם, לשאת ולתת עם ציויליזציות אחרות, ולשלוט בכל פרט קטן בכל אחת מהערים שלכם. זה בקלות יכול להפוך להרבה יותר מדי מידע, ואז קשה שלא לברך על הזמן הבלתי מוגבל למחשבה שמבנה התורות של המשחק מספק, למרות שהוא מרגיש לעיתים מיושן. אם תתמידו עם המשחק, לא תאמינו על כמה מערכות מסובכות ומפורטות תצליחו לשלוט בו זמנית, ומה שנראה בהתחלה כבלתי אפשרי הופך לטבע שני די מהר. אפשר לכתוב פסקאות שלמות על מערכת המחקר של המשחק, המערכת המסובכת של שיטת הממשל ועצי החוקים, ואפילו על המערכת החדשה של המבנה האזרחי של הציויליזציה שלכם, ואפילו לא לגעת בעשירית מעושר המערכות והמידע שהמשחק נותן לכם לשלוט עליהם. ואפילו עוד לא דיברנו על המשחק מרובה המשתתפים, שהופך את המשחק לאינסופי, עם שעות על גבי שעות של קרבות שליטה על העולם. אם הצלחתם להתמכר באמת למשחק, צפו לאבד לתוכו שבועות ארוכים של תורים על גבי תורים.

civilization-vi-featured

עזרה נוספת שלא היתה קיימת פעם מגיעה בצורת תזכורות למשאבים פנויים או משימות שנותרו לבצע לפני שהתור נגמר. התחלתם לחקור שיטה חדשה לחקלאות לפני 30 תורות? כשהיא תסיים את התורות האלה ויתפנו עבורכם משאבים למחקר חדש, המשחק יזכיר לכם את זה לפני שתסיימו בטעות את התור מבלי לבחור נושא מחקר חדש. תוספת קטנה, אבל כל כך עוזרת ומקלה. האופציה לאחד קבוצות של לוחמים מאותו סוג, או לצרף לקבוצת בנאים לוחמים שישמרו עליהם, עוזרת גם היא לשמירה על שדה קרב מסודר יחסית, והרבה פחות עמוס ומבולגן מבעבר.

Civilization 6 הוא ממש לא המשחק בשביל כולם. הוא איטי מאוד, מסובך מאוד, ויכול לגרום לא פעם לכאב ראש מרוב כמות המידע שהוא מצפה מכם לשלוט עליה. אבל מי שמוכן להתמיד ולהשקיע בו, יקבל את אחד המשחקים הכי ממכרים שיש, והטוב ביותר בסדרת המשחקים הוותיקה והתמיד משתפרת הזו.

תגובות

במאמר זה

נגישות